W tej sprawie 4 kwietnia podpisano odpowiednie porozumienie o współpracy pomiędzy powiatem chrzanowskim i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie (fot.). W ramach umowy skazani zostaną nieodpłatnie zatrudnieni do prac porządkowych, co ma wpłynąć na ich resocjalizację i przygotować do powrotu na wolność. Współorganizatorem akcji jest Międzygminny Związek „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie.
- Cieszy mnie, że inicjatywa powiatu zyskała takie poparcie i ma pozytywny odbiór społeczeństwa. Nikt do tej pory nie podejmował skutecznie działań sprzątania przestrzeni publicznych na taką skalę - mówi Adam Potocki, starosta chrzanowski.
To nie pierwszy taki projekt. Do tej pory więźniowie realizowali prace publiczne w jednostkach powiatowych takich jak Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Szpital Powiatowy, na rzecz Powiatowego Zarządu Dróg i w szkołach.
- Podpisane porozumienie ma o wiele szerszy zakres, a przede wszystkim ciągły charakter - dodaje starosta Potocki.
Więźniowie będą pracować codziennie z wyłączeniem weekendów i świąt. Zaangażowane zostaną sześcioosobowe ekipy wyposażone w sprzęt i ubrania robocze.
- Mam nadzieję, że uda nam się kompleksowo oczyścić powiat. Obecnie opracowujemy mapę dzikich wysypisk i publicznych przestrzeni, które wymagają posprzątania. Jeździmy w teren i weryfikujemy obszary, które zostaną oczyszczone w ramach porozumienia – podkreśla Przemysław Jaśko, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.
Czy wiesz, że…
Powiat doposaży stolarnię w Zakładzie Karnym w Trzebini. Pokryje również koszty zużycia prądu. Zapewni stroje robocze oraz nadzór specjalisty. W stolarni na zamówienie jednostek samorządowych będą powstawać ławeczki, tablice edukacyjne i informacyjne, obudowy na kosze, altany i elementy małej architektury, które umieszczone będą przy ścieżkach rowerowych, dydaktycznych, punktach widokowych i innych przestrzeniach publicznych.