ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU
- My kombatanci i inwalidzi II wojny światowej pamiętamy przelaną krew żołnierza polskiego. Jako więźniowie obozów koncentracyjnych pamiętamy represje stosowane przez okupanta na nas Polakach – dodał Zygmunt Bębenek.
Zygmunt Bębenek podkreślił, że dla powojennym Polaków pokój jest sprawą naturalną jak powietrze, woda i błękit nieba. Dlatego tak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu nie tylko tradycji, ale także wiedzy o tym, jaka jest cena wolności i pokoju i jak je należy pielęgnować.
- Cieszy fakt, że młode pokolenie Polaków spotyka się z bohaterami tamtych lat – ludźmi, którzy chcą podzielić się doświadczeniami. Ludźmi, którzy chcą przypominać i ostrzegać przez fałszywą ideologią totalitaryzmu. Przybywajcie dopóki starczy wam sił – mówił starosta Janusz Szczęśniak.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z terenu Chrzanowa, Trzebini , Libiąża, Alwerni i Babic, Związku Inwalidów Wojennych RP w Chrzanowie, członkowie Światowego Związku Żołnierzy
AK Chrzanów i przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Kombatantów RP i Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Krakowie. Młodzież z II LO przygotowała program artystyczny na uroczystość.
Uchwałą Zarządu Związków - Kombatantów i Inwalidów Wojennych przyznano okolicznościowe medale i dyplomy dla członków związku kombatantów i inwalidów oraz dla osób wspomagających działalność związków w powiecie chrzanowskim.
Czy wiesz, że…
8 maja minęło 70 lat kiedy to o godz. 23.01 czasu nastąpiło przerwanie działań wojennych największej i najokrutniejszej wojny wszechczasów. II wojna trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa liczące około 1.700 milionów mieszkańców. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu pokoju. Straty w ludziach wyniosły 50 milionów ofiar. Polska straciła około 6 milionów obywateli, w tym 644 tysięcy w skutek bezpośrednich walk, a około 600 tysięcy osób stało się inwalidami wojennymi.