W czwartek, 28 kwietnia 2016 r., odbyły się kolejne konsultacje dotyczące Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2016. Tym razem miały one miejsce w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.
zięli w nich udział: Edyta Klimowska-Bobula - wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Janusz Szczęśniak - starosta chrzanowski, Krzysztof Kasperek - wicestarosta chrzanowski, Barbara Babijczuk - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie oraz Stefan Adamczyk - prezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej.
Plan, którego wartość wynosi 756 mln zł i według którego ponad 150 tys. osób podejmie pracę, blisko 193 tys. zyska nowe umiejętności i wiedzę, a małopolski rynek pracy powiększy się też o ponad 8,5 tys. nowych miejsc pracy, konsultowano z przedsiębiorcami z Małopolski Zachodniej.
"Regionalny Plan na Rzecz Zatrudnienia tworzony jest w szerokim partnerstwie. Kluczowe znaczenie ma również to, że jest on konsultowany z różnymi środowiskami" - podkreślała Edyta Klimowska-Bobula, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Wcześniej tego typu konsultacje zorganizowano w Tarnowie i Nowym Sączu, gdzie rozmawiano z pracodawcami z subregionów: tarnowskiego i sądeckiego.
Ostatnie konsultacje odbędą się w maju w Krakowie.
Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia określa działania, jakie Samorząd Województwa Małopolskiego i instytucje w regionie podejmą w celu poprawy sytuacji Małopolan na rynku pracy.
Koordynuje go Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Najwyższy udział w budżecie planu stanowią środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (59%) oraz z Funduszu Pracy (28%).
Do planu na rok 2016 zostały wpisane 52 zadania zgłoszone przez małopolskie instytucje.
Plan podzielono na 5 priorytetów, z których każdy ma wpłynąć na zwiększenie zatrudnienia w Małopolsce. Pierwszy ma wpłynąć na kształtowanie postaw i kluczowych kompetencji najmłodszych Małopolan, drugi - poprawić jakość kształcenia zawodowego, trzeci - promować świadome wybory edukacyjno-zawodowe, czwarty - zwiększyć aktywność edukacyjną Małopolan. Ostatni priorytet będzie wspierał podejmowanie i utrzymanie pracy przez mieszkańców regionu.
Pomoc trafi do dzieci i młodzieży, w tym uczniów szkół zawodowych oraz uczniów szczególnie uzdolnionych. Kolejną grupą ujętą w planie są pracodawcy i ich pracownicy. Na wsparcie mogą liczyć rodzice opiekujący się dziećmi do lat 3, osoby zagrożone utratą pracy lub bezrobotne, w szczególności osoby poniżej 30. i powyżej 50. roku życia, z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Pomocą zostaną objęte także osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Dokument zostanie prawdopodobnie przyjęty przez Zarząd Województwa Małopolskiego w maju br.
źródło: www.wup-krakow.pl