Uroczystość nadania tytułu "Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego" odbyła się 30 listopada. Jak poinformował Stanisław Dusza, przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, 2 września wpłynął do Zarządu Powiatu i Rady wniosek o nadanie tytułu. 16 września odbyło się posiedzenie kapituły pod przewodnictwem Stanisława Duszy. Kapituła jednomyślnie zarekomendowała kandydaturę. 28 września radni zagłosowali jednomyślnie.
Mieczysław Potejko dziękował wielu osobom za pomoc w realizacji swoich zawodowych i społecznych projektów, a za wsparcie i wyrozumiałość najbliższym: żonie i dzieciom.
- Choć to wszystko kosztowało sporo zdrowia i nie tylko zdrowia, warto było się starać. Choćby dla tej chwili. Niczego nie żałuję - przyznał Mieczysław Potejko.
Laudacja
Mieczysław Potejko to absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Prezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie, główny realizator kilku remontów kapitalnych obiektów sądowych w Chrzanowie, społecznik, założyciel Parafialnego Klubu Sportowego Mikołaj.
Urodził się 20 lipca 1956 roku w Wilnie. Do Polski z terenów Wileńszczyzny wraz z rodziną, w ramach repatriacji przyjechał w roku 1958 i zamieszkał w Chrzanowie. Tu ukończył szkołę podstawową nr 3, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica. W latach 1975-1979 ukończył studia na Wydziale prawa UJ. Bezpośrednio po ich zakończeniu został zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie, początkowo w charakterze aplikanta etatowego sądowego – a po zdaniu egzaminu sędziowskiego – w charakterze asesora sądowego w Wydziale Karnym. Na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego w Chrzanowie został powołany 4 lipca 1983 roku i orzekał nadal w Wydziale Karnym z przerwą w okresie roku 1986-1987 kiedy w ramach delegacji orzekał w Wydziale Karnym IV Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. W latach 1988 – 1990 był członkiem prezydium Rady Miejskiej w Chrzanowie – Przewodniczącym Komisji Prawa i Bezpieczeństwa Publicznego.
W roku 1990 w wolnych wyborach został wybrany przez środowisko sędziowskie na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Jednocześnie pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Karnego. W roku 1994 rozpoczął kapitalny remont obiektów sądowych wykazując duże zaangażowanie i inicjatywę w tym przedsięwzięciu. Przy wsparciu – także finansowym – ówczesnych władz Urzędu Rejonowego oraz Burmistrzów Miasta Chrzanowa, Libiąża i Trzebini, Wójta Gminy Babice, Dyrektorów Kopalni Janina i Rafinerii Nafty w Trzebini podjął inicjatywę, aby w ramach modernizacji budynku głównego Sądu utworzyć Sąd Gospodarczy dla Gmin: Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Jaworzno, Libiąż. W tym celu po załatwieniu formalności prawnych doprowadził do nabycia obiektu PSS – Magazyny przy ul. Sądowej i po jego kapitalnym remoncie – praktycznie bez środków Ministerstwa Sprawiedliwości – w 1994 roku zakończył budowę i utworzył wówczas Sąd Gospodarczy Wydział IV Gospodarczy SR w Chrzanowie, który służył przedsiębiorcom do roku 2014. Mieczysław Potejko został jednocześnie powołany na przewodniczącego Wydziału, którą to funkcję pełnił do czerwca 2003 roku.
W 1996 roku podjął kolejną inicjatywę - doprowadzając do generalnej przebudowy siedziby Sądu przy al. Henryka 23. Przy wsparciu tych samych zakładów i władz samorządowych oraz Sądu Wojewódzkiego w Katowicach został wybudowany nowoczesny obiekt o kubaturze 7 500, 00 mkw, pozostający do dzisiaj wizytówką Miasta Chrzanowa.
Po upływie dwóch kadencji sprawowania funkcji Prezesa Sądu został powołany na stanowisko Vice-Prezesa pełniąc tę funkcję do czerwca 2003 roku. W roku 2004 został powołany na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie z powierzeniem pełnienia funkcji Vice-Przewodniczącego Wydziału IX Gospodarczego SO
w Krakowie obejmującego swoim zasięgiem okręg Nowego Sącza, Tarnowa i zachodniej Małopolski.
W okresie czynnej pracy zawodowej szeroko angażował się społecznie. Był twórcą – wraz z byłym olimpijczykiem ks. Pawłem Łukaszką – Parafialnych Klubów Sportowych w Małopolsce, zakładając w 1994 roku Parafialny Klub Sportowy „Mikołaj”, który w szczytowym okresie skupiał około 100 zawodników w różnych sekcjach. Młodzież z sukcesami uczestniczyła w rozrywkach na szczeblu zarówno województwa jak i centralnej Polski, również
w Olimpiadach klubów parafialnych. Sekcja piłki nożnej uczestniczyła w rozgrywkach ligowych PZPN, a zawodnicy tej sekcji zasilali później KS „Fablok” oraz inne kluby sportowe na arenie ogólnopolskiej (m.in. Wisłę Kraków).
Mieczysław Potejko organizował wiele młodzieżowych turniejów piłkarskich z udziałem takich klubów , jak Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice, Wisła Kraków czy Cracovia Kraków. Młodzież mogła zmierzyć się z zawodnikami z tych klubów, którzy do dzisiaj grają w ekstraklasie, jak bracia Brożkowie, Grzegorz Fonfara, czy obecny bramkarz Górnika Zabrze – Grzegorz Kasprzyk, a także poznać takich piłkarzy jak Antoni Szymanowski, Adam Nawałka, Marek Kusto, Kazimierz Kmiecik i Waldemar Fornalik.
W ramach integracji różnych grup zawodowych, Mieczysław Potejko był tez inicjatorem powołania Ligi oldboyów, która cieszyła się wielkim powodzeniem mieszkańców Powiatu.
Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, w ramach działalności którego propaguje się wśród młodzieży
i mieszkańców powiatu historię Polski z okresu II wojny światowej, jak też walkę oddziałów Żołnierzy Wyklętych o odzyskanie niepodległości Polski po II wojnie światowej.
Ta niezwykła postać może być wzorem do naśladowania dla obecnego i przyszłych pokoleń, zamieszkujących naszą rodzimą ziemię dlatego też Rada Powiatu Chrzanowskiego podjęła uchwałę 28 września 2016 roku w sprawie nadania Panu Mieczysławowi Potejce tytułu „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”.
Niech ta godność, którą otrzymuje dzisiaj Pan Mieczysław Potejko będzie świadectwem wielkiego uznania i szacunku, jakim darzą go mieszkańcy Powiatu Chrzanowskiego.
Starosta Chrzanowski
Janusz Szczęśniak