Tytuł "Zasłużony dla Powiatu Chrzanowksiego" nadawany jest od 2003 roku przez Radę Powiatu Chrzanowskiego, po zasięgnięciu opinii "Kapituły Tytułu".
Tytuł nadawany jest osobom za szczególne zasługi dla Powiatu Chrzanowskiego. Z wnioskiem o nadanie tytułu mogą wystąpić organy samorządu terytorialnego; grupa radnych Rady Powiatu Chrzanowskiego posiadająca inicjatywę uchwałodawczą; stowarzyszenia; organizacje społeczne i zawodowe. Do tej pory tytułem uhonorowanych zostało 20 osób.
Sylwetki ZASŁUŻONYCH DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO AD 2020:
PAN ZBIGNIEW KLATKA - urodził się w Turaszówce. Po siedmiu miesiącach rodzina przeniosła się do Poręby Żegoty. Tam spędził dzieciństwo i młodość. W 1965 r. skończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Chrzanowie i wkrótce podjął pracę w Zakładach Chemicznych „Alwernia”. Przez ostatnie dwanaście lat pracy zawodowej prowadził spółkę Soc-Al Sp. z o.o. W trakcie pracy przez wiele lat zajmował się organizowaniem życia kulturalnego. Był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym – miesięcznika „Alchemik” w Zakładach Chemicznych „Alwernia”. Ponadto przez kilkanaście lat był korespondentem „Dziennika Polskiego”.
Jest autorem czterech książek monograficznych: o zasłużonych pracownikach Zakładów Chemicznych „Alwernia”, dziejach OSP w Alwerni, Klubie Sportowym w Alwerni i Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie. W 1994 r. współtworzył Stowarzyszenie Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej, w którym jest reżyserem, scenarzystą, aktorem, scenografem i motorem napędowym różnych działań, także charytatywnych organizowanych przez Teatr. Również działa w Stowarzyszeniu „Seniorzy Alwernia” i w Stowarzyszeniu na rzecz Poręby Żegoty, gdzie jest honorowym członkiem. Współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo na Jurze” w Chrzanowie i Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w Warszawie. Jest organizatorem konkursów „Seniorzy w akcji”. Ponadto przez 15 lat był Wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej z siedzibą w Krakowie.
Przez wiele lat wraz z Teatrem Ludowym Tradycja wspomagał charytatywnie działalność kulturalną w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Chrzanowie oraz w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie.
Od 12 lat współpracuje ze Śląskim Stowarzyszeniem Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona – Powiatową Grupą Wsparcia w Trzebini. W 2005 r. był nominowany do tytułu Europejczyk Roku, a w 2010 r. do tytułu Senior Roku. Ma też wiele nagród i odznaczeń: Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, honorową nagrodę im. Henryka Cyganika za działalność na rzecz rozwoju kultury, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Bonum Facere” – Nagroda Starosty Chrzanowskiego. Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za najlepszy spektakl i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako autora scenariusza do w/w spektaklu. Posiada również Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także tytuł „Osobowość Ziemi Chrzanowskiej 25-lecia”, przyznany w plebiscycie Tygodnika Przełom w kat. działalność społeczna.
Pan Zbigniew Klatka cieszy się dużym poważaniem i autorytetem. Znają go niemal wszyscy mieszkańcy Powiatu Chrzanowskiego. Całe swoje życie i pracę poświęca na krzewienie lokalnej spuścizny, dziedzictwa i kultury. Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego” - to ukoronowanie Jego olbrzymich zasług.
PAN BOGUSŁAW MĄSIOR - w 1971 ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po których podjął pracę w Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego „Chełmek” w Chełmku. W latach 1977-1996 był dyrektorem fabryki Obuwia „Chełmek” w Będzinie, w latach 1999-2001 był dyrektorem regionu południowego „Bakoma” S.A. z siedzibą w Krakowie. Działał w wielu organizacjach gospodarczych: Rady Głównej Business Center Club; Prezydium Zarządu Krajowego Towarzystwa „Polska-Wschód” i Rady Izby Gospodarczej Eksportów i Importów.
Od wielu dziesięcioleci związany jest z muzealnictwem ziemi chrzanowskiej. Był wieloletnim członkiem Rady Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie, służąc mu swoim merytorycznym wsparciem i kontaktami ze światem kultury i polityki. Po utworzeniu w 2007 r. Muzeum -Nadwiślański Park Etnograficzny
w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, powołany został w skład Rady Muzealnej pełniąc w niej funkcję Wiceprzewodniczącego Rady, otaczając Muzeum szczególną troską. Skutecznie wspierał starania wygiełzowskiego Muzeum o pozyskiwanie dodatkowych środków na nowe inwestycje, w tym na nowoczesny i wielofunkcyjny amfiteatr, będący wizytówką Powiatu Chrzanowskiego.
Jest osobą zasłużoną dla ochrony praw dziecka, jako inwestor organizowanych różnych imprez charytatywnych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejsko-Gminny w Trzebini. Od wielu lat bezinteresownie pomaga w organizacji różnych akcji, uroczystości świątecznych: Wigilia, Spotkania Noworoczne oraz wiele innych przedsięwzięć dla dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci z najuboższych rodzin.
Polityk, Senator III i V kadencji. W czasie pełnienia funkcji Senatora wykazywał się ogromnym zaangażowaniem w sprawy gospodarcze, inwestycyjne oraz rozwój przedsiębiorstw, a także sprawy społeczne na terenie Powiatu Chrzanowskiego. Między innym udzielał pomocy w kontynuacji budowy i pozyskiwaniu środków budżetowych na Szpital w Chrzanowie, a także na nowe obiekty Państwowej Straży Pożarnej. Był w gronie założycieli Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie – zasiadał w senacie tej uczelni.
Od wielu lat czynnie i efektywnie wspiera działalność Chrzanowskiego Hufca ZHP im. Dr Zdzisława Krawczyńskiego. Uhonorowany został Tytułem „Niezawodny Przyjaciel” oraz Srebrną Odznaką „Rady Przyjaciół Harcerstwa”. Ponadto w 1997 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odznaczenia Polski.
Biorąc pod uwagę dotychczasową działalność oraz jego postawę, Pan Bogusław Mąsior w pełni zasługuje na Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”.