Na terenie Zakładu ORLEN Południe S.A. w Trzebini odbyły się ćwiczenia taktyczno-specjalne Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania "Wspólny Patrol-25", gdzie jednym z epizodów był atak terrorystyczny z użyciem improwizowanego ładunku wybuchowego zawierającego materiał promieniotwórczy (tzw. „brudna bomba”).
Fot. Scenariusz epizodu praktycznego zakładał wybuch improwizowanego ładunku wybuchowego zawierającego materiał promieniotwórczy emitowany przez chlorek cezu. Został on przywieziony na teren trzebińskiej rafinerii w samochodzie dostawczym pod pretekstem dostarczenia substancji chemicznych niezbędnych do regularnej produkcji surowców przez zakład. Kierowca samochodu pułapki zbiegł, a po chwili doszło do eksplozji i pożaru pojazdu.
Zadaniem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności do działania i współdziałania elementów KSWSiA, a rozgrywane są w obiekcie infrastruktury strategicznej jako zdarzenie radiacyjne.
- Dla mnie istotnym jest, że w działaniach biorą dziś udział przedstawiciele samorządu lokalnego, w tym Starosta Chrzanowski - podkreśla Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wojewoda zaznacza także, że przy okazji ćwiczeń warto przypomnieć sobie zasady alarmowania o zagrożeniach. I tak: alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym, a odwoływany trzyminutowym sygnałem ciągłym.
Ćwiczenia "Wspólny Patrol-25" to także okazja do sprawdzenia gotowości służb i organów ochrony ludności do ochrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi.