Dzień Kobiet w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak, Członek Zarządu Jan Pająk i Sekretarz Powiatu Janusz Kawala złożyli życzenia wszystkim paniom pracującym w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.

Dzień Kobiet w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki  o równouprawnienie kobiet. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął kobiety - próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji. Niestety nagle wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, został on zatwierdzony uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W Europie po raz pierwszy święto kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. Ostatecznie datę 8 marca przyjęto w 1922 r. na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. Ciekawostką jest, że już w starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.
Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., zaś definitywnie zniosła je właśnie kobieta, ówczesna Premier Hanna Suchocka.