Spotkanie z przedstawicielami Izb Rolniczych i Sołtysami

11 marca Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Uryga spotkali się z przedstawicielami Izb Rolniczych i Sołtysami z powiatu chrzanowskiego.

Spotkanie z przedstawicielami Izb Rolniczych i Sołtysami

Tematem przewodnim była działalność izb rolniczych, kwestia nieruchomości rolniczych na terenie powiatu oraz współpraca sołtysów z powiatem. O tym, że działanie takich instytucji jak Izby Rolnicze jest potrzebne przekonało sprawozdanie z rocznej działalności Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie zaprezentowane przez jej prezesa Pawła Augustyna - Idziemy w kierunku doradztwa, jesteśmy pierwsi w kraju, jeśli chodzi o programy unijne. Pieniądze udało się pomnożyć, zakupiono nowe lokale na potrzeby działania izby – mówił prezes Augustyn. Zasygnalizowano problem z doradcami dla rolników, którzy odchodzą i zakładają prywatne firmy. Ponadto formularze wniosków zostały po raz kolejny zmienione i rolnicy potrzebują fachowej pomocy przy ich wypełnieniu. Paweł Augustyn podkreślił znaczenie tzw. ubezpieczeń wzajemnych wśród rolników.

Następnie zabrał głos Albert Dziura z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który przekazał informacje o możliwości przystępowania rolników do programów rolno – środowiskowych nastawionych na ochronę środowiska, roślin i zwierząt.
Nie zabrakło tematu płatności bezpośrednich, o których mówił Jarosław Babiec, kierownik  Powiatowego Biura ARiMR w Chrzanowie. Co roku wniosków o te płatności jest około 1000 i przyjmowane są od 15 marca do 15 maja. Z kolei o działalności Rady Powiatowej  Małopolskiej Izby Rolniczej w Chrzanowie opowiedział Władysław Majcherczyk.

Następnie wywiązała się dyskusja o powierzchni gruntów Skarbu Państwa na terenie poszczególnych sołectw powiatu. Mamy enklawy gruntów, które nadają się na uprawy. Problemem jest jednak rozdrobnienie działek. Dlatego też Starosta Janusz Szczęśniak zachęcał rolników do wnioskowania o scalanie gruntów- jeśli ludzie będą chcieli to ja jestem do dyspozycji i oferuję pomoc – zadeklarował Starosta.
Ostatnim punktem programu była dyskusja z Sołtysami, którzy głównie zwracali uwagę na stan dróg przebiegających przez ich sołectwa i pytali o pomoc. Starosta tłumaczył, że główny nacisk na drogi jest kładziony w jednym dużym projekcie drogowym, na którego dofinansowanie powiat będzie się starał o środki unijne.