Kolejny punkt oznakowany na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

W dniu 7 września 2008 roku przy Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej odbyła się uroczysta Konsekracja Kościoła oraz oznakowanie kolejnego miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

Kolejny punkt oznakowany na  Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej

Uroczystość Konsekracji Kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej oraz poświecenia papieskiego obelisku poprowadził Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski i wieloletni przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II.

W koncelebracji tej niezwykle uroczystej Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godzinie 16.30 uczestniczyli również, min.: Proboszcz Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej Franciszek Pacana, Dziekan Dekanatu Babickiego Ksiądz Stanisław Stopka Proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława Kostki w Kwaczale, Proboszcz Parafii p.w. Św. Szczepana w Krakowie Ksiądz Andrzej Waksmański, Proboszcz Parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Polance Górnej Ksiądz Jerzy Wojciechowski, Proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina Ksiądz Kazimierz Gunia, Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Górce Kościelnickiej Ksiądz Józef Hojnowski, Proboszcz Parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Rajczy Ksiądz Franciszek Warzecha.

Po tej niezwykle ważnej ceremonii dla Parafii oraz jej mieszkańców w Okleśnej delegacje przedstawicieli Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej, rolników, pszczelarzy, myśliwych, górników, sportowców, górali, oraz organista wraz z lokalną społecznością wręczyły dary dla przybyłego dostojnego gościa - Metropolity Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.

Po zakończeniu uroczystości w kościele ruszyła procesja w kierunku leśnej kaplicy, gdzie w maju 1977 roku Kardynał Karol Wojtyła, jako ówczesny Metropolita Krakowski odprawił uroczystą Mszę Świętą. To właśnie tam stanął symboliczny kamień, tablica z cytatem z homilii Jana Pawła II oraz krzyż – pastorał papieski.
Zebranych gości pod leśną Kaplicą przywitał Proboszcz Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej Ksiądz Franciszek Pacana.
Następnie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał uroczystego poświęcenia kolejnego punktu na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.
Pamiątkowe kwiaty pod papieskim obeliskiem złożyły dzieci z Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Okleśnej, a hodowcy gołębi pocztowych wypuścili gołębie na znak pokoju oraz obecności wśród zebranych Ducha Świętego.

Starosta Chrzanowski Pan Janusz Szczęśniak, przybliżył zebranym ideę oznakowania Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej oraz na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej, im. Ignacego Jana Paderewskiego w Okleśnej Pani Marii Jochymek przekazał opiekę nad obeliskiem dla młodzieży w/w szkoły.
W imieniu Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa głos zabrała Pani Prezes Fundacji Pani Urszula Własiuk zaznaczając w swej wypowiedzi o konieczności pilnowania Szlaków Papieskich jako miejsca duchowej łączności z Ojcem Świętym oraz poznawania jego nauki i realizacji przesłania, jakie nam zostawił.
Uroczystość uświetniły również występy lokalnych poetów: Pana Michała Hachlowskiego, który zaprezentował fragment z „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II, wiersz pt. „Wspomnienie” autorstwa pana Jana Pierzchały oraz wiersz pt. „ Santo subito” w  wykonaniu Pani Emilia Mżyk.

Na zakończenie uroczystości Aktorzy Teatru Ludowego „Tradycja” wraz z zebranymi zaśpiewali umiłowaną pieśń Ojca Świętego Jana Pawła II pt. „Barka”.

W tych niezwykle ważnych uroczystościach poświęconych największemu Polakowi naszych czasów udział wzięli, min.: Pani Poseł na Sejm RP Pani Beata Szydło, Pan Poseł na Sejm RP Pan Marek Polak, Starosta Chrzanowski Pan Janusz Szcześniak, pracownicy Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, Fundacja Szlaków Papieskich
z Krakowa, Radni Powiatu Chrzanowskiego oraz Gmin, fundatorzy oraz darczyńcy zaangażowani w organizację otwarcia kolejnego miejsca na Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej, a także mieszkańcy Okleśnej oraz całego Powiatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym oraz osobiście zaangażowanym w organizację tego niezwykłego wydarzenia, a jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnej uroczystości oznakowania Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej, która odbędzie się 18 października 2008 roku w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.