Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Libiąski Zespół Szkół poszukuje nieznanych planetoid

Zespół Szkół w Libiążu od trzech lat bierze udział w projekcie Global Hands-On Universe (Ręce we wszechświecie) polegającym na wykrywaniu Killer Planetoids (asteroid - morderców zmierzających kursem kolizyjnym w kierunku Ziemi) i pomiarze ich orbit. 

Libiąski Zespół Szkół poszukuje nieznanych planetoid

Lucyna Gut i Łukasz Bochenek, trzecioklasista Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Libiążu 
 

 

Program koordynowany jest przez amerykański instytut edukacyjny  Astronomical Research Institute i finansowany z grantu NASA - Near Earth Objects Observations Program. Polscy uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli analizują obserwacje wykonane teleskopami ARI i posługując się specjalnym oprogramowaniem wynajdują ślady nieznanych planetoid.
W ubiegłym roku libiąska szkoła odniosła sukces udowadniając, że orbita jednej z planetoid nie zagraża kuli ziemskiej. Odkrycia dokonał Łukasz Bochenek, tegoroczny maturzysta i jego nauczycielka fizyki Lucyna Gut. 
Łukasz jako jedyny z trzyosobowego zespołu badającego planetoidy dotrwał do finału prac.
- To bardzo sumienny, solidny i zdolny uczeń. Nie dał za wygraną, choć badania były żmudne. Przez półtora miesiąca Łukasz musiał codziennie analizować fotografie przesyłane przez amerykański Astronomical Research Institute, a potem sporządzać specjalne raporty i wysyłać je do Stanów – mówi Lucyna Gut, nauczycielka fizyki.
Za szczególne osiągnięcia w nauce i wytrwałość w poszukiwaniu Killer Planetoids Łukasz dostał pod koniec 2008 roku nagrodę Starosty Chrzanowskiego.
Do realizacji tegorocznej edycji projektu „EU-HOU” dopuszczono szkoły wcześniej sprawdzone. Wśród nich jest także Zespół Szkół w Libiążu.
- Łukasz nie zaangażuje się w prace badawcze, bo zdaje w tym roku maturę. Mam jednak nadzieję, że młodsi ucznoiwie pójdą w jego ślady– zaznacza Lucyna Gut, w zawodzie od 22 lat.
Rok 2009 jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii.


(KR)