Pierwsi na ogólnopolskiej liście rankingowej

Projekt informatyczny p.n. „e.SOS@powiat.chrzanowski.pl - Inteligentna Platforma pomocowa na terenie Powiatu Chrzanowskiego" jest na pierwszym miejscu listy rankingowej MSWIA w Polsce.

Pierwsi na ogólnopolskiej liście rankingowej

Projekt jest dopełnieniem, aktualnie wdrażanego w Starostwie Powiatowym, systemu elektronicznego obiegu dokumentów (EOD) oraz elektronicznej skrzynki podawczej o punkty dostępowe do Internetu oraz Inteligentną Platformę Pomocową.

Ponadto zakłada wykorzystanie najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w celu zbudowania elektronicznego odpowiednika wydanego w 2006 roku przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie informatora zawierającego spis instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów mogących służyć pomocą społeczeństwu.

Zasadniczo składa się on z dwóch elementów, które połączone (EOD) i elektroniczną skrzynką podawczą stworzą kompleksowe rozwiązanie klasy eGovernment.

Pierwszym elementem systemu jest zbudowanie sieci punktów dostępu do Internetu, który umożliwi ludności korzystanie z inteligentnej platformy pomocowej oraz innych już istniejących oraz aktualnie wdrażanych systemów informatycznych takich jak; BIP (aspekt informacyjny), Elektroniczna Skrzynka Podawcza wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (elektroniczna komunikacja z Urzędem oraz elektroniczne załatwianie formalności), portale pośrednictwa pracy (walka z bezrobociem), dostęp do elektronicznego dzienniczka ucznia (Wrota Małopolski) oraz innych zasobów Internetu (edukacja, podnoszenie kultury informatycznej oraz rozrywka).

W aspekcie lokalowym system biedzie bazował na istniejących budynkach użyteczności publicznej (Starostwo Powiatowe, urzędy miast, komenda policji). Każdy z takich punktów zostanie wyposażony w szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz stanowiska pracy (kiosk dostępowy) wyposażone w oprogramowanie i sprzęt do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dodatkowo zostaną utworzone punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu dla osób posiadających komputery przenośne.

Drugim elementem systemu jest zbudowanie i wdrożenie inteligentnej platformy pomocowej i informacyjnej (nowej odsłony informatora „Nie Jesteś Sam"), która zespoli różnorodne jednostki (samorządowe, społeczne i inne), dostarczy wspólny interfejs dla użytkowników oraz spójny zestaw informacji o wszystkich jednostkach wchodzących w skład projektu.

Dodatkowo platforma automatycznie przekieruje zapytanie o informację oraz prośbę o pomoc do konkretnej jednostki na podstawie typu problemu oraz będzie monitować sposób oraz czas jej załatwienia. System będzie przechowywał reakcje poszczególnych podmiotów, co umożliwi kontrolę oraz ocenę ich pracy oraz budowanie statystyk dotyczących zgłaszanych problemów oraz czasów i jakości reakcji.

Jeśli chodzi o koszty to projekt będzie sfinansowany w całości ze środków MSWIA.

Kwota całkowita: 1 227 875,00 zł
Kwota dofinansowania: 1 227 875,00 zł