XV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich szansą na wypromowanie Chrzanowa

Okłady z lodu i polewanie wodą - takie atrakcje nie ominęły zawodników XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich „Małopolska 2009" zorganizowanej 18 i 19 lipca w Chrzanowie. W sobotę uczestnicy mdleli z gorąca, w niedzielę przyszło im grać w strugach deszczu.

Pogoda dała się we znaki również kibicom. Rozgrywki wytrwale oglądali jedynie koneserzy siatkówki.
- Przeszkodziła ulewa i nie zacienione trybuny. W przyszłości będziemy musieli pomyśleć nad ich zadaszeniem - zauważa Krzysztof Zubik, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportowego w Chrzanowie.
Reprezentacja Chrzanowa niestety nie zakwalifikowała się do finału.
- Mimo to nie da się nie zauważyć korzyści, jakie wynikają ze zorganizowania ogólnopolskiej imprezy sportowej. Jest to dobry sposób na promocję miasta i Powiatu. Na turniej przyjechała młodzież z całej Polski. Z pewnością zapadnie im w pamięć miejsce i poznani w nim ludzie - podkreśla dyrektor PMOS-u.

Mistrzowska gra
Tytuł Mistrza Polski Kadetów zdobyli Bartosz Łosiak i Piotr Kantor z KS Jastrzębie-Borynia. Panowie mają już za sobą sukcesy. Pierwszy z nich tydzień wcześniej zdobył Mistrzostwo Polski Juniorów, drugi w zeszłym roku został wicemistrzem Europy .
- Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom w meczach finałowych. Aż miło było popatrzeć na ich poziom wyszkolenia technicznego i taktycznego - relacjonuje dyrektor Zubik.
Gracze walczyli nie tylko o podwójne medale, lecz przede wszystkim o prestiż i zdobycie punktów w klasyfikacji województw oraz klubów. MUKS Joker Rodło Piła, KS Jastrzębie-Borynia i UKS Jastarnia otrzymały okolicznościowe puchary. Wybrano również najlepszego zawodnika turnieju. Został nim Piotr Kantor z KS Jastrzębie-Borynia.
Grano zgodnie z zasadami systemu brazylijskiego.
- Można przegrać jeden mecz i zdobyć mistrzostwo. Druga przegrana wyklucza parę graczy z rozgrywek. Siatkówka plażowa nie jest tak popularna w Małopolsce, jak inne dyscypliny sportowe. Mam nadzieję, że organizowanie imprez lokalnych i krajowych, a także szkoleń wpłynie na rozpowszechnienie jej wśród młodzieży - dodaje Krzysztof Zubik.

Dlaczego Chrzanów?
W wielu miastach Małopolski w ramach rozgrywek XV Ogólnopolskiej Olimpiady rozegrano turnieje w różnych dyscyplinach sportowych. W Chrzanowie odbyły się rozgrywki siatkówki plażowej kadetów do lat 17.
O wyborze Polskiego Związku Piłki Siatkowej zadecydowało kilka czynników. Od 2000 roku PMOS organizuje mecze międzypaństwowe z udziałem reprezentacji Polski juniorów w piłce siatkowej z udziałem narodowych reprezentacji Brazylii, Włoch, Egiptu, Niemiec, Szwajcarii oraz Słowacji.
- Po wybudowaniu kompleksu boisk przy ul. Wyszyńskiego już drugi raz z rzędu organizowaliśmy turnieje Grand Prix Polski Kobiet w siatkówce plażowej kobiet również w międzynarodowej obsadzie - zaznacza Krzysztof Zubik.

Trening czyni mistrza
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Chrzanowie skupia młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wychowankowie nawet po skończeniu szkoły nadal utrzymują kontakt z placówką. Chętnie uczestniczą w meczach towarzyskich i angażują się w pomoc młodszym kolegom.
Oprócz organizowania imprez sportowych na skalę ogólnopolską, PMOS zajmuje się głównie szkoleniem młodych talentów . W zajęciach uczestniczy około 300 osób z powiatu chrzanowskiego.
- Mamy 18 stałych grup treningowych. Aby uczestniczyć w zajęciach, trzeba spełniać kilka warunków. Najważniejsze są chęci. Potrzebna jest też zgoda rodziców oraz badania lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia dziecka - podkreśla Krzysztof Zubik.
14 sierpnia wychowankowie PMOS-u wyjadą na obóz sportowy do Kołobrzegu. Spędzony tam czas poświęcą na przygotowania do rozgrywek w nowym sezonie .
- Sport kształtuje charaktery. Osiągnięcie sukcesu wymaga regularnych treningów. Młodzieży wpaja się zasadę, że wkład każdej osoby wpływa na sukces całej grupy - zauważa dyrektor Zubik.
Aby odnosić pierwsze sukcesy sportowe potrzeba około pięciu lat intensywnych ćwiczeń. Patrycja Ząbek, jedna z zawodniczek PMOS, dostała się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu.
- To dla niej szansa rozwoju własnych możliwości. Uczennice tej szkoły są równocześnie reprezentantkami Polski - podkreśla z dumą dyrektor PMOS-u.

Nie tylko dla zawodników
Dla chętnych przygotowano Wakacje z PMOS-em. Zorganizowano turnieje siatkówki plażowej na boisku nad Zalewem Chechło w Trzebini oraz Turnieje Mikstów Siatkarskich na boiskach przy ul. Wyszyńskiego w Chrzanowie. Miksty cieszą się popularnością wśród młodzieży z Chrzanowa i okolic. Do Chrzanowa przyjeżdżają młodzi z Bielska - Białej, Katowic czy Zabrza.
W środy, czwartki i piątki młodzież może uczestniczyć w zajęciach Wakacyjnej Ligi Futsalu (cykl turniejów piłki nożnej). Zajęcia organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Chrzanowska Liga Futsalu.
Przy Ośrodku „Kąty" w Chrzanowie odbywają się rozgrywki piłki nożnej plażowej.
Wakacje zakończą się na Kątach Ogólnopolskim Turniejem Plażowej Piłki Ręcznej przygotowanym we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.
Joanna Nowak (KR)

Organizatorami XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej i Polska Federacja Sportu Młodzieżowego.
Koszty organizacyjne poniósł w większości Urząd Marszałkowski, a także Urząd Miejski w Chrzanowie i Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.
Dzięki pomocy władz powiatowych Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Chrzanowie zyskał trybunę.
Dla każdego uczestnika olimpiady przygotowano materiały promocyjne Gminy Chrzanów i Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.