Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wakacje z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Trzebini

Wakacje - czas wojaży, wypoczynku, poznawania nowych miejsc i ludzi. Co zrobić, jeśli nie mamy takiej możliwości, by wysłać dzieci na kolonię czy obóz harcerski? Z pomocną ręką wychodzi naprzeciw Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini.

- Zajęcia wakacyjne są kontynuacją warsztatów organizowanych w trakcie roku szkolnego. Z oferty korzystają głównie stali uczestnicy, którzy w trakcie wakacji nigdzie nie wyjechali. Zapraszamy również osoby z zewnątrz na otwarte zajęcia plastyczne i sportowe, a także na warsztaty fotograficzne dla początkujących i na naukę gry na gitarze - zachęca Mirosława Piotrowska, Dyrektor PMDK w Trzebini.

 

Pocztówka z wakacji
W połowie czerwca odbyła się wycieczka Zespołu Tańca do Rajczy i Żywca. Kolejna planowana jest, już dla wszystkich chętnych, na 7 sierpnia do Doliny Będkowskiej i Jaskini Nietoperzowej. Kosztuje 7 zł.
Dla zapalonych młodych artystów nie lada atrakcją może okazać się plener plastyczny „Trzebiński Zielnik" oraz plener w skansenie w Wygiełzowie, w czasie których będą mogli spróbować swoich sił, malując i rysując otaczające ich krajobrazy.
Dla tych, którym marzyło się sklejanie modeli samolotów lub latawców przygotowano zajęcia z modelarstwa lotniczego prowadzone przy PKE S.A. Elektrowni Siersza w Trzebini.
Młodzi będą mogli także rozładować energię podczas gier zespołowych na boiskach Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini.
Zaplanowano również warsztaty fotograficzne „ABC fotografii". Uczestnicy zapoznają się z obsługą sprzętu fotograficznego i techniką robienia zdjęć. Przewiduje się zajęcia w plenerze. Wakacje z PMDK-iem zakończą się rozstrzygnięciem konkursu „Pocztówka z wakacji".
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym nie są organizowane w czasie wakacji ze względu na niewielkie zainteresowanie. Przeważa młodzież w wieku gimnazjalnym i  onadgimnazjalnym.
Mimo bogatej oferty Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini wielu młodych woli spędzać czas nad wodą lub na wsi.
- Lepszą frekwencję mamy w czasie ferii zimowych. Wtedy wszyscy pracownicy są w pogotowiu- podkreśla Mirosława Piotrowska.
W tym roku utrudnieniem jest także prowadzony w budynku PMDK-u remont.

 

Obcując z kulturą
Warsztaty nie są jedynie formą zapełnienia czasu. Wpływają na rozwój talentów i uczą współpracy z innymi.
- Ponadto uczestnictwo w zajęciach uczy obcowania z kulturą przez duże K - zauważa Dyrektorka PMDK.
Potwierdzają to sami uczestnicy. Przykładem członkowie zespołu wokalno-instrumentalnego z PMDK prowadzonego przez Rafała Kossakowskiego. Przygodę zmuzyką rozpoczęli od nauki gry na gitarze. W Ignacym Korpyta tę pasję zaszczepił tata. Natomiast Adrian Kopacz zapisał się na ognisko prowadzone przez Rafała Kossakowskiego i przez trzy lata korzystał z prywatnych lekcji. Po zakupie własnej gitary zaczął przychodzić na zajęcia w PMDK w Trzebini. Dwa lata temu powstał zespół, którego wokalistką jest Sonia Ubik.
Na początku Sonia grała na gitarze covery razem z Ignacym. Później dołączył do nich Adrian. - Obecnie stawiamy na ballady. Nie gramy jeszcze własnych kawałków - opowiada Sonia.
Marzeniem kapeli jest koncertowanie przed szerszą publicznością. Młodzi mają za sobą pierwszy sukces - wyróżnienie II stopnia w Przeglądzie Talentów w MOKSIR-ze w Chrzanowie w 2008 roku.


W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury co roku organizowane są dni otwarte dla rodziców, podczas których dorośli mogą obejrzeć wystawę prac dzieci i aktywnie uczestniczyć w zajęciach muzycznych. Wszystko po to, by mogli zapoznać się z twórczością swoich podopiecznych i przebiegiem organizowanych zajęć.
- Bardzo ważna jest dla nas współpraca z rodzicami. Szczególnie ta wewnętrzna na płaszczyźnie nauczyciel - rodzic - dziecko. Nauczyciel poznaje w ten sposób środowisko, w jakim rozwija się młody człowiek. To cenne doświadczenie - dodaje Dyrektor Piotrowska.
Na zakończenie roku szkolnego organizowany jest również uroczysty pokaz umiejętności muzycznych. Rodzice angażują się w przygotowanie poczęstunku i nagród.

 

Otwarci na młodych
Trzebiński Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury ciągle rozwija pole swojej działalności, otwierając się na nowe obszary kultury proponowane przez samą młodzież. Grupa nastolatków pod opieką dyrektor PMDK przygotowała na przykład projekt Młodzieżowej Akademii Hip-hopu. 12 czerwca zorganizowała warsztaty z wykładem na temat hip-hopu. Młodzi spróbowali również swoich sił w walce na rymy.
W ramach projektu planowane jest także otwarcie Galerii Graffiti. Uczestnicy będą tworzyć na płytach regipsowych. Całe przedsięwzięcie ma na celu pokazanie prawdziwego i wartościowego oblicza kultury hip-hopu, które zostało wypaczone przez niektórych twórców współczesnej muzyki oraz wandali malujących napisy na murach.
Warto pokazać, że graffiti to sztuka, której uczy się latami i którą można odzwierciedlać własne emocje i piękno otoczenia. Przykłady arcydzieł możemy znaleźć chociażby w Krakowie, m.in. portret modlącego się Jana Pawła II na murze przy skrzyżowaniu ul. Nawojki z al. Kijowską autorstwa Jerzego Rojkowskiego - studenta V roku Wydziału Form Przemysłowych ASP.
O nudzie w czasie wakacji nie może być zatem mowy. Każdy zainteresowany znajdzie w szerokiej ofercie coś dla siebie. Jeśli zajęcia mu się spodobają, będzie miał możliwość kontynuacji nauki w czasie roku szkolnego. Może dzięki temu odnajdzie swoją życiową pasję podobnie jak Sonia, Adrian i Ignacy.
- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zajęcia od września - zachęca Agnieszka Niemiec - Kłaput prowadząca dział imprez w PMDK.
Joanna Nowak (KR)

Wszelkie informacje na temat zajęć można znaleźć na stronie http://www.pmdk-trzebinia.pl/