Powiatowe pielgrzymowanie

7 sierpnia 2009 roku z Chrzanowa wyruszyła XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasna Górę pod przewodnim hasłem OTOCZMY TROSKĄ ŻYCIE. Podczas marszu czynnie promowano szlaki pielgrzymkowe Powiatu Chrzanowskiego tj. Międzynarodową Trasę Pielgrzymkową Szlak Maryjny Mariazell - Częstochowa oraz Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej.

Powiatowe pielgrzymowanie

Z Powiatu Chrzanowskiego wyruszyły dwie grupy pielgrzymów, łącznie 427 osób,
w tym z grupą I chrzanowsko - trzebińską 303 osoby, a z grupą II libiąską 124 osoby, których głównym przewodnikiem był Ks. Grzegorz Pieróg z Parafii p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie.

Pierwszy dzień pielgrzymki rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie o godz. 11.30, którą wraz
z Proboszczem Parafii Ks. Wojciechem Bryją i przybyłymi księżmi poprowadził Ksiądz Biskup Jan Zając.
Po zakończeniu mszy pielgrzymi wyruszyli w trasę obejmującą 11 km i przebiegającą przez: Chrzanów - Luszowice - Sierszę-Bór Biskupi - Bukowno. W drodze uczestnicy nawiązywali nowe znajomości, modlili się śpiewali pieśni, korzystając ze śpiewników których sponsorem było m.in. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Nieoczekiwanie dla nich napotkali wyjątkowego gościa - Jego Eminencję Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolitę Krakowskiego, który błogosławił maszerującym. Po kilkugodzinnym marszu w upale pielgrzymi dotarli do Bukowna, gdzie na miejscu zostali ugoszczeni przez Proboszcza Parafii oraz okolicznych mieszkańców, którzy dali im schronienie na noc.

Drugiego dnia po wczesnej pobudce do przejścia było 23 km a droga wiodła przez: Bukowno - Stare Bukowno - Okradzionów - Łękę - Tucznawę. Długa trasa była okazją do promowania szlaków pielgrzymkowych na ziemi chrzanowskiej. Delegat Starostwa Powiatowego w Chrzanowie w każdej z grup: chrzanowsko-trzebinskiej, libiąskiej oraz spytkowickiej przekazywał informacje dotyczące nowopowstałych szlaków pielgrzymkowych na terenie naszego powiatu. Dodatkowo pielgrzymi otrzymali widokówki z mapą Szlaku Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej oraz mapą Miedzynarodowej Trasy Pielgrzymkowej Mariazell - Częstochowa. Dzień zakończyła zabawa taneczna na wolnym powietrzu, w której czynnie udział wzięli prawie wszyscy pątnicy.

Trzeci i czwarty dzień były najdłuższymi dniami w całej trasie pielgrzymkowej. Łącznie aż 51 km.
Ostatni, piąty dzień upłynął w deszczu ale oczekiwany cel pielgrzymki był już w zasięgu ręki. Trasa obejmowała 25 km przebiegając przez Jastrząb - Osiny - Poczesną - Brzeziny Wielkie - Brzeziny Małe i kończyła się na Jasnej Górze w Częstochowie. Tradycyjnie osoby, które po raz pierwszy uczestniczyły w pielgrzymce plotły wianek z polnych kwiatów, który złożyły pod figurą Matki Boskiej Czestochowskiej.

Na finiszu przybyłych pod Jasną Górę powitał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, który odprawił też Mszę Świętą, po której pielgrzymi autokarami wrócili do swych domów.

Dzień pielgrzyma to dzień pełen trudu i poświęcenia lecz cel pielgrzymki był dla wszystkich pielgrzymujących na Jasną Górę najważniejszy - pomimo upału i deszczu, długiej drogi, licznych kontuzji, pątnicy dzielnie pokonali pieszo łącznie 110 km.

Na uwagę zasługują szczególnie ci najstarsi i najmłodsi. W grupie I chrzanowsko - trzebińskiej najstarszy uczestnik miał 72 lata, w grupie II libiąskiej 67 lat oraz w grupie spytkowickiej 73 lata. Natomiast najmłodsi uczestnicy mieli : w grupie I chrzanowsko - trzebiński 7 lat, w grupie II libiąskiej 21 miesięcy, a w spytkowickiej 10,5 miesiąca i 11 miesięcy.