Dwa kluby aktywności zawodowej zmieniły siedzibę

Sołeckie Kluby Aktywności Zawodowej przeniesiono z Młoszowej do Myślachowic i z Płazy do Balina.
- Bezrobotnych mieszkańców Płazy i Młoszowej liderzy już zaktywizowali. Teraz czas na kolejne miejscowości - mówi Ewelina Pytlak, Kierownik Wydziału Usług Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Dwa kluby aktywności zawodowej zmieniły siedzibę

Spotkanie liderek aktywności zawodowej w chrzanowskim urzędzie pracy w 2009 roku

SKAZ-y w powiecie chrzanowskim funkcjonują w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich.
W klubach pracują liderki aktywności zawodowej, które świadczą usługi doradcze, dzielą się informacjami na temat ofert pracy i usług urzędu pracy, pomagają przygotowywać dokumenty aplikacyjne, przygotowują do rozmowy kwalifikacyjnej, prowadzą warsztaty m.in. z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania funduszy.
- Realizacja projektu jest kontynuacją działań partnerskich z 2008 roku pomiędzy chrzanowskim urzędem pracy a gminami - podkreśla Kamila Spycha-Klima, koordynator projektu SKAZ.

- Projekt od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Świadczą o tym statystyki. W 2009 roku z usług doradczo - informacyjnych w urzędzie pracy i sołeckich klubach ponad 6 tysięcy zainteresowanych. To prawie raz więcej niż w 2008 roku. Można sądzić, iż jedna trzecia tych osób to mieszkańcy sołectw, którzy zwrócili się o pomoc do liderek SKAZ-ów - podkreśla Ewelina Pytlak, Kierownik Wydziału Usług Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.

Jerzy Kasprzyk, Dyrektor chrzanowskiego PUP, planuje w przyszłości utworzenie stałych lokalnych punktów informacyjno - konsultacyjnych na bazie SKAZ-ów.
- To kosztowny zabieg, ale postaramy się go zrealizować - dodaje.
Dyrektor uważa, że terenowe kluby aktywności zawodowej będą równie pomocne zdrowym bezrobotnym, jak i osobom niepełnosprawnym.
- To grupa osób, która mimo braku zatrudnienia, nie figuruje w rejestrach urzędu pracy z dwóch powodów: utrudnionego dojazdu do PUP-u z oddalonych od Chrzanowa miejscowości i z powodu braku wiary w swoje możliwości - mówi Jerzy Kasprzyk.
Liderki pomogą tę wiarę w siebie odzyskać. Trzeba tylko dać im szansę.
Klaudia Remsak

Gdzie znajdziesz SKAZ-y?
Dom Ludowy przy ul. Jana Pawła II w Kwaczale
Gminna Biblioteka Publiczna przy ul. Krakowskiej 47 w Babicach
Sołtysówka przy ul. Olszynka 1 w Żarkach
Dom Kultury przy ul. Trzebińskiej 11 w Myślachowicach
Sołtysówka przy ul. Jaworznickiej 45 w Balinie

Kiedy najbliższe warsztaty w SKAZ-ach?
Myślachowice: 2-4 luty godz. 10, 17-18 luty godz. 10
Żarki: 2-4 luty godz. 11, 10 luty godz. 11, 11 luty godz. 11, 16-18 luty godz. 11
Balin: 2-3 luty godz. 10, 16-17 luty godz. 10
Kwaczała: 3-4 luty godz. 10, 10-11 luty godz. 10, 24-25 luty godz. 10