Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

"Żółta ciżemka" zachwyciła publiczność

W chrzanowskich eliminacjach do finału X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2010" zakwalifikowała się „Żółta ciżemka" - grupa teatralna Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmku. Laureaci wystąpią na deskach Teatru Słowackiego w Krakowie.

"Żółta ciżemka" zachwyciła publiczność

- Nawet nie wiecie, co przeżywaliśmy, gdy musieliśmy wybrać najlepsze grupy. Wszyscy byliście świetni i każdemu powinno przysługiwać pierwsze miejsce. Niestety trzeba wybrać tylko jednego - mówiła Anna Dymna z krakowskiej fundacji „Mimo wszystko" podczas rozdania nagród dla laureatów X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2010.


Jury wybrało „Żółtą ciżemkę" z Chełmka, bo zachwyciło publiczność wykonaniem „Dziadów" w reżyserii opiekuna grupy Anny Kasprzyk, z wykształcenia teatrologa.
- Dwanaście lat grałam na deskach Teatru Starego w „Dziadach" reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, więc wiem, że to niezwykle trudne przedstawienie i wielkie przedsięwzięcie zespołowe. Terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmku podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko podejmując tak poważne wyzwanie. Ich wkład w efekt końcowy jest olbrzymi, a z pracy uczestników warsztatów jesteśmy dumni. Widowisko było wstrząsające - mówiła Anna Dymna.
Drugie miejsce zajęły „Perełki" w Chrzanowa, a trzecie rybnicka grupa „Baj".

  

 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski dziękował chrzanowskim WTZ za zorganizowanie regionalnego etapu festiwalu.
- Życzyłbym sobie, aby w przyszłym roku na widowni wszystkie krzesła były zajęte - dodał ksiądz Tadeusz.


Festiwal składa się z trzech etapów. W pierwszym opiekunowie wysyłają do organizatorów nagrania przedstawień teatralnych lub utworów muzycznych. W drugim odbywa się przegląd grup teatralnych i solistów. Najlepsi trafiają do finału.
Celem festiwalu jest promowanie twórczości teatralno-muzycznej, aktywizacja osób niepełnosprawnych w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym, likwidowanie barier i przywracanie do pełnego uczestnictwa tych osób w życiu społecznym.
Organizatorami ogólnopolskiego festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko" w Krakowie i Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach.

(KR)

 

Galeria zdjęć