V Dożynki Powiatowe - wymarzona pogoda, wspaniała publiczność i doskonała zabawa

Dożynki Powiatowe, które w tym roku odbyły się w Gminie Alwernia przy Klasztorze OO. Bernardynów kojarzyć się będą z wyjątkowo piękną pogodą, wspaniałym miejscem imprezy, wieloma przybyłymi gośćmi oraz doskonałą zabawą trwającą do północy.

W Dożynkach uczestniczyli mieszkańcy Alwerni, naszego powiatu oraz powiatów ościennych , na co wskazywały rejestracje zaparkowanych wokół licznych samochodów.

Na dożynki przybyli również przedstawiciele samorządów : Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Poseł na Sejm Beata Szydło, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior, Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak, Wicestarosta Adam Potocki, Przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego Andrzej Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego Tadeusz Szybalski, Burmistrz Alwerni Jan Rychlik, Wójt Gminy Babice Roman Warchoł, Burmistrz Miasta Chrzanowa Ryszard Kosowski, Zastępca Burmistrza Trzebini Wiesław Pierzchała oraz radni powiatowi i radni reprezentujący poszczególne gminy całego powiatu.

Dożynki rozpoczął barwny, tradycyjny Korowód Dożynkowy: jeźdźcy na koniach, kapela ludowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiaczek", Starosta i Starościna dożynek z chlebami, delegaci z darami ołtarza, reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Chrzanowskiego, poczty sztandarowe z gminy Alwernia: Ochotnicza Straż Pożarna, Leśnicy, PSL, reprezentacja władz powiatu i poszczególnych gmin, przybyli goście oraz mieszkańcy gminy Alwernia.

Polową Mszę Święta poprowadził Ksiądz Infułat Władysław Gasidło - Proboszcz Kolegiaty Akademickiej św. Anny w Krakowie.

Prezentację obrzędu dożynkowego wykonali: reprezentacja Gminy Alwernia, Koła Gospodyń Wiejskich, Teatru Ludowego „Tradycja", Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiaczek" oraz Grupy Artystycznej „Młoda Alwernia".
Całości towarzyszyły króciutkie występy Kół Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin powiatu biorące udział w Festiwalu Wieńca Dożynkowego: Koło Gospodyń Wiejskich z Mirowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Libiążanki", Koło Gospodyń Wiejskich „Lipowianki", Koło Gospodyń Wiejskich z Młoszowej oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Pogorzycanki". Dodatkowo poza Festiwalem, wieńce dożynkowe przygotowały: Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały, Koło Gospodyń Wiejskich z Grojca, Koło Gospodyń Wiejskich z Nieporazu.

Tegorocznymi starostami dożynek byli: Pani Kazimiera Dudek z Grojca i Pan Krzysztof Bębenek z Kwaczały.
Ale to nie wszystkie dożynkowe atrakcje! Tradycyjnie odbył się kiermasz rzemiosła połączony wystawą instytucji związanych z rolnictwem oraz prezentacja produktów lokalnych. Jak co roku tłum zainteresowanych zgromadziła loteria odbywająca się
w namiocie powiatowym - każdy los wygrywał ! Równolegle odbywały się rożne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych.

Laureaci konkursów:

„Namaluję wieniec Dożynkowy" w którym laureatami zostali:
1. Aleksandra Fiba
2. Barbara Drabiec
3. Wiktoria Bachowska

„Wykonanie kwiatów z bibuły" w którym laureatami zostali:
1. Weronika Tomaszek
2. Anita Moskała
3. Aleksandra Lelito

„Przeciąganie liny" w którym wygrała drużyna w następującym składzie:
1. Weronika Głownia
2. Patryk Chrząścik
3. Darek Bogacz
4. Mateusz Tomaszek
5. Maciej Leśniak
6. Konrad Bachowski
7. Tomasz Kacik
8. Szymon Szczurek
9. Patryk Bogacz oraz inni.

„Wiedza o Powiecie":
1. Krystyna Ślusarczyk.

Nie zabrakło również czasu na zabawę. Jako pierwszy publiczność zabawiał Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiaczek", a sympatyczny wieczór rozpoczął koncert gwiazdy wieczoru Hanki Rybki, młodej wokalistki obdarzonej wyjątkowo pięknym głosem wraz z zespołem. Finał imprezy, poprowadził niezawodny DJ Marshall serwując mieszankę starych i nowych przebojów, dla wszystkich, starszych i młodszych uczestników. Doskonała zabawa taneczna trwała do godziny 24.00.

Tym sposobem udało się połączyć stare z nowym, tradycję z nowoczesnością. Obserwując dużą liczbę gości, zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich z całego Powiatu Chrzanowskiego, usatysfakcjonowaną publiczność, bawiących się i starszych, i młodszych, a także zadowolenie Ojca Gwardiana i pracę organizatorów pozostaje nam tylko czekać z niecierpliwością na kolejne powiatowe dożynki, które od pięciu lat z powodzeniem wpisują się w krajobraz powiatowych imprez.