Osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie otrzyma dodatkowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mowa o ponad 300 000 zł.

Osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie

Fot. Jolanta Szynowska, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chrzanowie

PCPR w Chrzanowie otrzymało do tej pory 2.091.502 zł, w tym 1.405.620 zł na Warsztaty Terapii Zajęciowej.  Pozostała kwota, czyli 685.882 zł została przeznaczona na rehabilitację społeczną (dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, likwidacja barier w komunikowaniu się, technicznych i architektonicznych, zakup przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, sport, kultura, rekreacja, turystyka) oraz rehabilitację zawodową, którą realizuje Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie (szkolenia, staże, tworzenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, dotacje na rozwój własnej działalności gospodarczej).
Rada Powiatu Chrzanowskiego na sesji 29 czerwca dodatkowe 300 000 zł podzieliła następująco:

- 251 242 zł na rehabilitację społeczną, w tym: na turnusy dla dzieci 28 742 zł, na likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych 155 000 zł, na zakup przedmiotów ortopedycznych 50 000 zł, na sport, kulturę, rekreację i turystykę 17 500 zł

- 50 000 zł na rehabilitację zawodową

Zarządzeniem dyrektora PCPR z 1 lipca 2011 roku złagodzone zostały kryteria udzielania dofinansowania do poszczególnych zadań, w tym kryterium dochodowe tak, aby jak największa liczba osób niepełnosprawnych mogła z takiej pomocy skorzystać.

- Zachęcam więc osoby niepełnosprawne do składania wniosków o dofinansowanie, szczególnie do likwidacji barier oraz zakupu sprzętu rehabilitacyjnego – mówi Jolanta Szynowska, wicedyrektor PCPR w Chrzanowie.