Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Jubileusz „Kanonu”

W dniu 21 pażdziernika 2011 roku w Libiąskim Centrum Kultury miały miejsce uroczystości z okazji piętnastolecia Amatorskiego Ruchu Artystycznego  "KANON".

Jubileusz „Kanonu”

Istnieją od 1996 roku, a owocem ich działalności są tysiące dzieł każdej ze sztuk plastycznych. Dorobek niemal 400 osób, które na przestrzeni 15 lat uczestniczyły w zajęciach Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kanon”, podsumowała 21 października 2011 r. jubileuszowa impreza w Libiąskim Centrum Kultury.

Piętnastolecie „Kanonu” było okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych członków grupy. Uczynili to osobiście Burmistrz Libiąża Jacek Latko wraz z Przewodniczącą libiąskiej Rady Miejskiej Bogumiłą Latko, Radnym Mirosławem Lipowskim i Dyrektorem LCK Tomaszem Bębenkiem. Wyróżnienia otrzymali: Marta Żyłka, Wanda Sucherek, Genowefa Wenecka, Józef Gaweł, Ryszard Gondek, Tomasz Witkowski, Andrzej Łapuszek, Ryszard Miziołek, Antoni Korycik, Maria Szkaradek, Joanna Kowalówka, Anna Starzykiewicz i Natalia Kędra. Gratulacje i okazały bukiet kwiatów powędrowały też do instruktor LCK i założycielki grupy Małgorzaty Hołowni. Imprezę uświetnił muzyczny występ zespołu Allados Trio i piękny urodzinowy tort ufundowany przez libiąską cukiernię „Nata”.

Artystyczny dorobek Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Kanon” można podziwiać do 16 listopada br. na okolicznościowej wystawie, którą otwarto w galerii LCK właśnie z okazji 15 rocznicy powstania tej sekcji.

Bogata historia „Kanonu” rozpoczęła się w październiku 1996 roku. Początkowo do sekcji należała młodzież w wieku 13 – 21 lat. Z biegiem lat poszerzał się jej skład o dzieci od 10 lat oraz dorosłych.

- Nasze zajęcia to nie tylko miła forma spędzania czasu, ale również praktyczne przygotowanie zwłaszcza dzieci i młodzieży do podjęcia nauki w szkołach i uczelniach o profilu plastycznym – komentuje założycielka grupy, instruktor LCK  Małgorzata Hołownia.

Już w 1997r. po raz pierwszy grupa brała udział w plenerze malarskim organizowanym przez Jednostkę Wojskową w Libiążu i MOKSiR w Chełmku. W kolejnych latach „Kanon” uczestniczył w plenerach malarskich w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W ramach „Libiąskiej Jesieni” w latach 2004, 2006 i 2011 członkowie „Kanonu” wzięli udział w plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez LCK. Owoce tych prac można do dziś podziwiać na terenie gminy Libiąż. Ponadto członkowie brali udział m.in. w Warsztatach ceramicznych w 2007 i 2009 r. w Myślenicach oraz w Ogólnopolskim Plenerze malarskim z okazji 100-lecia Kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a także w Międzynarodowych Warsztatach Plastycznych w Myślenicach.

Imponującym dorobkiem mogą pochwalić się dorośli członkowie ARA „Kanon”: malarki Wanda Sucharek i Genowefa Wenecka oraz rzeźbiarze Józef Gaweł, Ryszard Gondek, Tomasz Witkowski i Andrzej Łapuszek, Ryszard Miziołek i Antoni Korycik, którzy są laureatami wielu konkursów, a na swoim koncie mają wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych zarówno krajowych i zagranicznych.

Od 1997r. „Kanon” jest inicjatorem i współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Art-Talent” dla młodych artystów nieprofesjonalnych, w którym to członkowie grupy mocno zaznaczają swój udział zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Na zajęciach ARA „Kanon” uczestnicy pod czujnym okiem M. Hołowni tworzą w technikach: malarstwa (olejne, pastelowe, akrylowe, akwarelowe, tempera, witrażowe), rysunku, rzeźby (w glinie, gipsie, drewnie, węglu i masie solnej), grafiki i papieroplastyki.