Małopolski Uniwersytet dla Dzieci zorganizuje międzypokoleniowe spotkanie z nauką

21 stycznia, w Dzień Babci Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci organizuje imprezę popularno-naukową pt. „Babcia, dziadek i wnuki dla każdego światło nauki”. Studenci będą mogli zaprosić na wykład swoją babcię lub dziadka.

- Tego typu międzypokoleniowe spotkania z nauką były już organizowane w Europie. W Polsce będzie to pierwszy tego typu wykład dla dzieci i seniorów jednocześnie – podkreśla Jolanta Różowska, prezes chrzanowskiej Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci.

Tego pionierskiego zadania, wymagającego od wykładowcy nie lada przygotowań i umiejętności popularyzatorskich podjął się współpracujący od kilku lat z Fundacją Małopolski Uniwersytet dla Dzieci dr Andrzej Janas - fizyk pracujący na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i zajmujący się badaniami nad materiałami hi-tech.

W swoim wykładzie pt „Co to jest światło” dr Janas opisze rolę fizyki, jako nauki podstawowej, dzięki której łatwiej pojąć zjawiska otaczającego nas świata. Opowie jakie miejsce w fizyce zajmuje optyka. Dr Janas opisze poglądy na naturę światła, podejmie próbę jego definicji, a także opowie o tym co było i jest źródłem światła na przestrzeni dziejów. W części głównej wykładu słuchacze dowiedzą się jak optyka potrafi opisać takie zjawiska jak tęcza, powstawanie kolorowych fotografii czy tworzenie się kolorowego obrazu na ekranie monitora lub telewizora. Wykładowca przybliży naturę innych zjawisk w przyrodzie: fatamorgany, zjawiska halo i widma Brockenu. Opowie „dlaczego w nocy wszystkie koty są szare”, czyli na czym polega tak naprawdę istota koloru. Pokaże również na czym polegają złudzenia optyczne i jak łatwo „oszukać” zmysły.

Czy wiesz, że…

Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci działa od czterech lat. Zorganizowała ponad 60 wykładów dla swoich małych studentów. Uczestnikami tego projektu są dzieci w wieku 6-12 lat, mieszkańcy Małopolski i Śląska, które uczestniczą w interdyscyplinarnych wykładach naukowych prowadzonych przez wykładowców akademickich. Kiedyś do tego celu Fundacja wynajmowała salę kinową w Trzebini, obecnie, dzięki wsparciu starosty chrzanowskiego wykłady odbywają się co dwa tygodnie w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. F. Focha 3 w Chrzanowie. Więcej informacji na stronie uniwersytetu uniwersytetdladzieci.com.pl