Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

UWAGA DZIKI!!!

W związku z częstymi przypadkami pojawienia się dzików w pobliżu zabudowań na terenie powiatu chrzanowskiego Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego publikuje zbiór zasad, do których należy się stosować, aby uniknąć spotkania z tą zwierzyną.

Dzik jest jedynym wolno żyjącym w Europie gatunkiem świniowatych. Jest przodkiem świni domowej. Zwierzę jest wszystkożerne. Samiec może osiągnąć wagę nawet 200 kg. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę.

 

1. W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
2. Jeśli jednak doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku. Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Młodych dzików absolutnie nie wolno dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. W każdym przypadku zauważenia, spotkania z dzikami lub też zauważenia świeżych śladów bytności dzików (zryty teren) należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno się skradać, powodować, iż dzik znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż zwierzę może zaatakować.
3. Nie wolno szczuć dzików psami; psy należy wyprowadzać na smyczy.
4. Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań, tzw. chodzenia na skróty. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy.
5. Zwłaszcza dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.
6. Absolutnie nie wolno dokarmiać dzików! Głównym powodem pojawiania się dzików na terenach zabudowanych jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik będzie coraz bardziej się do takiej sytuacji przyzwyczajał i uczył tak swoje potomstwo.

7.Należy zadbać o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki ogrody przydomowe powinny być zamykane. Należy zamykać śmietniki przy posesjach oraz nie zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów.

8. Ponadto należy dbać o czystość w lesie i w jego okolicy. Tworzące się dzikie wysypiska śmieci oraz podrzucanie śmieci do koszy na śmieci usytuowanych na przystankach autobusowych oraz w innych miejscach powoduje wychodzenie zwierzyny z lasu w celu poszukiwania łatwego pożywienia.

9. Jeżdżące po lasach pojazdy mechaniczne powodują płoszenie zwierzyny w jej naturalnym środowisku co wpływa na jej częstszye wychodzenie z lasu. W przypadku zauważenia w lesie takich pojazdów należy niezwłocznie zgłosić to Policji.