„Co wymyślił Pitagoras – What did Pythagoras invent?” - Wykład

W sobotę 6 kwietnia2013  do Chrzanowa przyjechała Ms Paraskevi  Papagianni – filozof i socjolog z Uniwersytetu w Atenach.  Wygłosiła ona, wspólnie z panią Barbarą Celarek  z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie – wykład pt. „Co wymyślił Pitagoras – What did Pythagoras invent?”.Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wysłuchali barwnej opowieści o życiu Pitagorasa, jego dziełach oraz uczniów szkoły założonej przez Pitagorasa.

„Co wymyślił Pitagoras – What did Pythagoras invent?” - Wykład

Bardziej szczegółowo została przedstawiona zasada działania naczynia zwanego „Kubkiem Pitagorasa” bądź „Kubkiem  Chciwców”.  W drugiej części wykładu – polskojęzycznej – studenci wysłuchali  prezentacji mgr Barbary Celarek z na temat matematycznej strony odkryć Pitagorasa.  Na wykładzie obecny był także Starosta Powiatu Chrzanowskiego pan Adam Potocki .

Po wykładzie, podczas dyskusji , ze strony studentów  padało wiele pytań na tematy dotyczące zarówno matematyki i Pitagorasa jak również Grecji i uniwersytetu w Atenach.  Ms Papagianni  z zainteresowaniem śledziła sposób organizacji Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Na koniec, w nowootwartym biurze Fundacji, obyło się spotkanie robocze, w którym obok Ms Papagianni uczestniczył Starosta Powiatu Chrzanowskiego oraz Zarząd Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. Omawiano najbliższe plany dotyczące współpracy polsko-greckiej.