Jak postępować ze zwierzętami prawnie chronionymi

Jeśli zobaczysz na ziemi zdrowego, młodego osobnika danego gatunku ptaków uczącego się latać, nie zabieraj go domu, nie  wkładaj do pudełka. Wystarczy przenieść go na drzewo. To uchroni pisklę przed drapieżnikami.

- Przenoszenie zwierząt poza ich miejsce bytowania jest niepotrzebne, a wręcz dla nich szkodliwe – mówi Anna Kumala z Wydziału Ochrony Środowiska chrzanowskiego starostwa.

Jak postępować ze zwierzętami prawnie chronionymi

Postępowanie w zdarzeniach z udziałem zwierząt prawnie chronionych (dotyczy to 319 gatunków) regulują przepisy Ustawy o ochronie przyrody. Działania w tym zakresie prowadzi Konserwator Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Krakowie.

- W powiecie chrzanowskim najczęściej dochodzi do zdarzeń z bocianami, łabędziami, bobrami i kormoranami. Bardzo często ofiarami wypadków są jeże, o których nie wszyscy wiedzą, że są objęte ochroną ścisłą i wymagają specjalnej uwagi – mówi Anna Kumala.

Interwencje w stosunku do zwierząt rannych i osłabionych objętych ochroną gatunkową podejmuje firma KABAN, z którą umowę zawarł Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.

- W wielu przypadkach działania podejmowane w wyniku zgłoszeń osób prywatnych, bądź instytucji wymagały jedynie interwencji telefonicznej związanej z udzieleniem wskazówek dotyczących postępowania ze zwierzętami – dodaje urzędniczka.

Pracownicy firmy KABAN na podstawie zgłoszeń są w stanie określić charakter i konieczny zakres interwencji. Instruktaż postępowania jest udzielany telefonicznie, bądź zwierzę przewożone jest do ośrodka rehabilitacji.

Czy wiesz, że…

Listę gatunków objętych ochroną zawiera Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Najbardziej znanymi gatunkami objętymi ochroną ścisłą są: bocian biały, bocian czarny, żuraw, sowy, dzięcioły, jeżowate, nietoperze, wiewiórka, wilk, ryś, żbik, gronostaj, łasica, niedźwiedź brunatny, kozica, żubr.

Objęte ochroną częściową są m.in. raki, kormorany, czapla siwa, bóbr europejski, wydra (wszystkie spotykane w powiecie chrzanowskim).

Firma KABAN

Tel. 508 612 529