Powiatowy Konkurs Mitologiczny „Po nitce do kłębka” rozstrzygnięty

Uczniowie, poza wiedzą, mają również możliwość wykazania się twórczą i artystyczną inwencją. Uczestnicy konkursu przygotowywali scenki oparte na mitologicznych historiach i plakaty ilustrujące ciekawe miejsca    z podań starożytnych.

Powiatowy Konkurs Mitologiczny „Po nitce do kłębka” rozstrzygnięty

Od 2009 roku polonistki Zespołu Szkół w Libiążu – Iwona Głownia i Ewelina Pałka, przygotowują Powiatowy Konkurs Mitologiczny: „Po nitce do kłębka”.

W latach 2009 – 2011 konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Od 2012 uczestnikami turnieju zostali gimnazjaliści z powiatu chrzanowskiego. Uczniowie zmagają się z różnorodnymi konkurencjami.        W celu sprawdzenia ich wiedzy przygotowane zostają pytania        z intrygujących kategorii, np. „Mitologiczne zbrodnie”, „Historie miłosne”, „Zjawiska przyrodnicze”. Tego typu kategorie pytań uświadamiają nam, iż mitologia jest niewyczerpaną skarbnicą motywów, archetypów, jak również ukazuje sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości przez starożytnych. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy za każdym razem zaskakują szczegółową wiedzą mitologiczną, która zadziwia nawet kibicujących na widowni opiekunów – polonistów. Na laureatów zawsze czekają atrakcyjne nagrody książkowe. Ich zaangażowanie pozwala wysnuć stwierdzenie, że młodzież nie pozostaje obojętna wobec źródeł europejskiej kultury.

28 listopada 2013r. odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy Mitologicznej „Po nitce do kłębka”. Konkurs ten adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Wzięło w nim udział czternaście drużyn z następujących szkół: Publiczne Gimnazjum w Babicach, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Chrzanowie, Publiczne Gimnazjum nr 3 w Chrzanowie, Publiczne Gimnazjum nr 4 w Chrzanowie, Publiczne Gimnazjum w Jankowicach, Gimnazjum nr 1 w Libiążu, Gimnazjum KSW w Libiążu, Publiczne Gimnazjum w Mętkowie, Publiczne Gimnazjum w Płazie, Gimnazjum nr 2 w Trzebini, Gimnazjum nr 3w Trzebini, Publiczne Gimnazjum w Zagórzu, Publiczne Gimnazjum w Żarkach.  W składzie jury konkursu gościliśmy Anetę Gwóźdź  – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu, Bożenę Kiklę z Libiąskiego Centrum Kultury, Barbarę Godyń-Kirker – emerytowanego nauczyciela języka polskiego Zespołu Szkół w Libiążu.

W tym roku pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie z Gimnazjum KSW w Libiążu. Drugie miejsce przypadło Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie, trzecie Gimnazjum nr 3 w Trzebini a czwarte miejsce Publicznemu Gimnazjum w Zagórzu.

Tekst: Iwona Głownia