Odkurzają stare przepisy

Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini zainteresowali się recepturami dań opracowanymi w XIX i na początku XX wieku. Znaleźli je m.in. w książkach kucharskich wydawanych w Chrzanowie przez Eugena Bartelsa oraz w książce autorstwa Antoniego Teslara, kucharza hrabiów Potockich mieszkających w pałacu w Krzeszowicach.

Odkurzają stare przepisy

28 stycznia uczniowie i nauczycielki przedmiotów zawodowych: Beata Mucha oraz Iwona Kawala-Zwolińska spotkali się z Barbarą Paszczą i Leonardą Ziomek z Koła Gospodyń Wiejskich w Karniowicach, by wspólnymi siłami ugotować tradycyjną dla naszego regionu zalewajkę oraz usmażyć mędrzyki, delikatne serowe placuszki, które niegdyś podawano dworskim smakoszom.

- Zanim uczniowie przystąpili do gotowania musieli rozszyfrować dawne nazwy niektórych składników i przeliczyć nieużywane od dawna jednostki miar na współczesne. Okazało się, że zadanie wcale nie jest proste i wielu łamigłówek przygotowanych przez pałacowego kucharza na razie nie udało się rozszyfrować – mówi Iwona Kawala – Zwolińska.

Jak informuje Lucjan Siewiorek, nauczyciel w ZSTU w Trzebini, przepisy z wydawnictw Bartelsa nie były tworzone dla ludzi bogatych. Widać, że ich twórca starał się prezentować dania, które przy dużych walorach smakowych i odżywczych nie były drogie. Antoni Teslar natomiast nie musiał troszczyć się o pieniądze, ani martwić, że surowce są trudno dostępne. Stąd w jego książce mnóstwo przepisów na potrawy z dziczyzny czy ryb. Wśród składników występuje wiele drogich, wyszukanych przypraw, które na mieszczańskim czy chłopskim stole raczej się nie pojawiały.

Przepis na mędrzyki

Surowce:

­ 70 dag sera twarogowego półtłustego

­ 6 jaj

­ 6 łyżek maki pszennej tortowej typ 450

­ 5 łyżek cukru pudru

­ 1/2 szklanki śmietany 18%

­szczypta soli

­ masło lub olej roślinny do smażenia

Sposób wykonania:

1. Odważyć podane w przepisie surowce,

2. Ser twarogowy półtłusty zmielić,

3. Przeprowadzić obróbkę wstępną jaj i mąki:

­jaja umyć, zdezynfekować, sprawdzić ich świeżość,

­mąkę przesiać,

4. Żółtka jaja wraz z cukrem pudrem utrzeć na jednolitą masę,

5. Białka ubić na sztywną pianę,

6. Do masy z żółtek i cukru pudru dodać pozostałe składniki, dokładnie wymieszać,

7. Na gorącym tłuszczu smażyć  placuszki z obu stron.

Przepis na zalewajkę

Surowce:

1,5 l wywaru ze zrumienionych w piekarniku kości wieprzowych

0,75 l zakwasu żuru

0,5 kg ziemniaków

2 średniej wielkości cebule pokrojone w kostkę i  podsmażone na tłuszczu

2-3 obrane ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, pieprz, sól, lubczyk - do smaku

Sposób wykonania:

1. Przeprowadzamy obróbkę wstępną brudną ziemniaków,

2. Ziemniaki kroimy w niewielką kostkę,

3. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, a następnie podsmażamy na brązowo,

4. Ziemniaki gotujemy na wcześniej przygotowanym wywarze,