Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Skazani posprzątają powiat chrzanowski

5 maja  rozpocznie się wielkie porządkowanie zaniedbanych i zaśmieconych  miejsc w gminach: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia. Zajmą się tym osadzeni w trzebińskim zakładzie karnym.

Skazani posprzątają powiat chrzanowski

W tej sprawie 4 kwietnia podpisano odpowiednie porozumienie o współpracy pomiędzy powiatem chrzanowskim i  Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie (fot.). W ramach umowy skazani zostaną nieodpłatnie zatrudnieni do prac porządkowych, co ma wpłynąć na ich resocjalizację i przygotować do powrotu na wolność.  Współorganizatorem akcji jest Międzygminny Związek „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie.

- Cieszy mnie, że inicjatywa powiatu zyskała takie poparcie i ma pozytywny odbiór społeczeństwa. Nikt do tej pory nie podejmował skutecznie działań sprzątania przestrzeni publicznych na taką skalę - mówi Adam Potocki, starosta chrzanowski.

To nie pierwszy taki projekt. Do tej pory więźniowie realizowali prace publiczne w jednostkach powiatowych takich jak Dom Pomocy Społecznej w Płazie, Szpital Powiatowy, na rzecz Powiatowego Zarządu Dróg i w szkołach.

- Podpisane porozumienie ma o wiele szerszy zakres, a przede wszystkim ciągły charakter - dodaje starosta Potocki.

Więźniowie będą pracować  codziennie z wyłączeniem weekendów i świąt.  Zaangażowane zostaną sześcioosobowe ekipy wyposażone w sprzęt i ubrania robocze.

- Mam nadzieję, że uda nam się kompleksowo oczyścić powiat. Obecnie opracowujemy mapę dzikich wysypisk i publicznych przestrzeni, które wymagają posprzątania. Jeździmy w teren i weryfikujemy obszary, które zostaną oczyszczone w ramach porozumienia – podkreśla Przemysław Jaśko, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

 

Czy wiesz, że…

Powiat doposaży stolarnię w Zakładzie Karnym w Trzebini. Pokryje również koszty zużycia prądu. Zapewni stroje robocze oraz nadzór specjalisty. W stolarni na zamówienie jednostek samorządowych będą powstawać ławeczki, tablice edukacyjne i informacyjne, obudowy na kosze, altany i elementy małej architektury, które umieszczone będą przy ścieżkach rowerowych, dydaktycznych, punktach widokowych i innych przestrzeniach publicznych.