Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Czynią dobro, zostali docenieni

BONUM FACERE - „Czynić dobro” Nagroda Starosty Chrzanowskiego dla osoby zasłużonej w budowie społeczeństwa obywatelskiego powiatu chrzanowskiego przypadła w tym roku Adamowi Dróżbikowi, Władysławie Macudzie, Januszowi Papiernikowi, Irenie Piątek, Jerzemu Oczkowskiemu i Wojciechowi Sali.

Czynią dobro, zostali docenieni

Zasłużeni zostali odznaczeni przez starostę pamiątkowymi medalami podczas imprezy plenerowej "Ziemniaczysko" pod Lipowcem. Wydarzenie miało miejsce 7 września na terenie Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

 

Adam Dróżbik

Założyciel Koła nr 9 Emerytów, Rencistów i Inwalidów

Działacz społeczny, organizator imprez kulturalnych, wycieczek, Śpiewa w zespole „Zorza”, wcześniej w zespole „Wrzos”. Integruje się i współpracuje z innymi stowarzyszeniami m.in. w zakresie współorganizacji imprez i wydarzeń kulturalnych.

Pomysłodawca i organizator „Rajdu trzech Pokoleń”, który jest organizowany co roku.

2014 r. zajął I miejsce za upieczenie chleba - w konkursie Gminy. Libiąż podczas imprezy „Na pograniczu kultur” w 2013 roku otrzymał tytuł „Senior Roku 2013”

 

Władysława Macuda

Od 40 lat działa na rzecz społeczności lokalnej

Mobilizuje i aktywizuje lokalną społeczność do aktywnego i zespołowego uczestnictwach w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowo-turystycznych, patriotycznych, rozrywkowych i rodzinnych. Realizuje wiele inicjatyw i przedsięwzięć na terenie regionu – daje przykład innym. Przez wiele lat Przewodniczącą KGW w Zagórzu. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia „Wesoła Jesień”. Inicjatorka spotkań Bożonarodzeniowych. Autorka spotkań „Lato w plenerze”, rajdów rowerowych, wycieczek po okolicy, w które angażuje wszystkie pokolenia. Liderka powstającej miejscowości tematycznej – „Zagórze. Wioska u źródła”. tematycznej. Działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Wspiera chorych członków stowarzyszenia.

Otrzymała następujące Wyróżnienia: w 2013, i 2012 roku podczas Powiatowego Dnia Seniora – Dyplom za zaangażowanie społeczne; w 2010 r.– dyplom za udział w projekcie „Seniorzy Górą”; oraz wyróżnienie w konkursie „Mój piękny ogród – dbam więc mam”; w 1990 r. – dyplom za wieloletnią prace społeczną w KGW;w 1984 r.– dyplom za społeczną pracę z rolnikami.

 

Janusz Papiernik

Założyciel drużyny piłki nożnej Manhattan Trzebinia, który istnieje już 26 lat.Organizator zawodów piłkarskich na terenie powiatu chrzanowskiego

W 2010 r. zorganizował turniej charytatywny „Gramy dla Gienka” dla Eugeniusz Wałacha, który stracił nogę, a w ramach turnieju zbierano środki na protezę

Sponsoruje nagrody w turniejach : trzebińskiej Lidze Piłkarskiej, cyklicznych turniejach Manhattan Cup. Jego działalność skupia się na społecznym propagowaniu sportów i pomocy potrzebującym ludziom poprzez organizację imprez sportowych.

Zespół prowadzony przez Pana Janusza odnosi wiele sukcesów na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. m.in. ćwierćfinał pucharu Polski (1994); I m-ce mistrzostwa Małopolski Orlik polska (2013); V m-ce mistrzostwa Polski Orlik Polska Olsztyn (2013).

 

Irena Piątek

Członkini Związku Harcerstwa Polskiego. Przez 57 lat  nieprzerwalnie związana z organizacją ZHP w Trzebini – pełniła funkcje zastępowej, drużynowej, aż do Komendantki Hufca (od 1984 do dziś). Zdobyła wszystkie stopnie harcerskie i instruktorskie. Dzięki jej pracy hufiec trzebiński jest jednym z większych hufców Chorągwi Krakowskiej. Organizatorka wielu obozów krajowych i zagranicznych, letnich, zimowych, biwaków, rajdów, zlotów i innych imprez harcerskich. Dzięki jej pracy, w Wiciach koło Darłowa powstała harcerska baza obozowa – służąca trzebińskim harcerzom od 1996 roku

W czasie swojej służby harcerskiej wyszkoliła wiele pokoleń instruktorów, dba o rozwój gromad zuchowych i drużyn harcerskich.

Za swoją pracę i zasługi otrzymała wiele odznaczeń: 1985 Odznaka za zasługi chorągwi Katowickiej; 1986 Odznaka za zasługi dla Województwa Katowickiego; 1988 Srebrny Krzyż zasługi; 1997 Złoty Krzyż za Zasługi ZHP; 2001 – Krzyż Kawalerski orderu Odrodzenia Polski; 2004 – wyróżnienie Trzebińskiego Ruchu Społecznego Niezależność - promujące wybitne osobowości Gminy Trzebinia.

 

Jerzy Oczkowski

Mistrz Pszczelarstwa, Prezes i Założyciel Powiatowej Rady Bartniczej, od 1994 r. Przewodniczący Koła Pszczelarzy w Chrzanowie. Pszczelarstwo to jego pasja – edukuje w tym zakresie młodzież, dzieci oraz dorosłych. Integruje społeczeństwo pszczelarzy z terenu powiatu chrzanowskiego. Silnie działa na rzecz społeczeństwa lokalnego i ekologii. Pomysłodawca i współorganizator Powiatowego Konkursu wiedzy na temat pszczelarstwa, imprezy pn. Miodobranie pod Lipowcem – Powiatowe Święto Miodu. Współautor publikacji „90-lecie Koła Pszczelarzy w Chrzanowie 1917-2007”. Za zasługi pracy społecznej na rzecz pszczelarstwa odznaczony został złotym i srebrnym medalem Polskiego Związku Pszczelarstwa. Otrzymał również najwyższe odznaczenie w dziedzinie pszczelarstwa – medal Dzierżona.

 

 

Wojciech Sala

Od lat 80-tych zaangażowany w działania „Solidarności”, w Katowicach – gdzie pracował,

Stał na czele katowickiej Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” wspierał także „Solidarność” w Chrzanowie. Jeden z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej

189r – stanął na czele chrzanowskiego Komitetu Obywatelskiego.

1990 – pierwszy burmistrz odrodzonego chrzanowskiego samorządu - gdzie rozpoczął działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Działa w stowarzyszeniu Przyjaciół ks. Michała Potaczało „Apostoł Dobroci”.

Pasjonat Internetu, wieloletni nauczyciel informatyki, zapalony turysta górski. Redaguje Biuletyn KIK w Chrzanowie. Propagator nauki przez Internet. Autor licznych artykułów i publikacji naukowych.