Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku - zobacz film TV Powiat

Dyrektor Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich oraz prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego zaprosili mieszkańców na uroczystości 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej poświęcone pamięci oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej z Chrzanowa zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze-Miednoje oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej w 5. rocznicę śmierci. FILM TV POWIAT.

Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku - zobacz film TV Powiat

Na zdjęciu m.in. Jolanta Szynowska, siostra wiceadmirała Andrzeja Karwety - dowódcy Marynarki Wojennej RP, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w 2010 roku. Fot. R. Rejdych, TV Powiat. Więcej zdjęć na naszym Facebooku.

Mieszkańcy uczestniczyli w nabożeństwie za pomordowanych Katyńczyków i ofiary katastrofy smoleńskiej w kościele pw. św. Mikołaja, a potem przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi i ułanami do Parku Miejskiego. Rotmistrz Leszek Frań z II Plutonu Ułanów Chrzanów złożył meldunek burmistrzowi Chrzanowa. Następnie uczestnicy odśpiewali Hymn Polski.
W programie obchodów był również Apel pamięci i modlitwa kapelana ułanów ks. majora Krzysztofa Zająca, śpiewanie pieśni patriotycznych i wojennych z Chórem Męskim „Żaby” oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje.
Uroczystości prowadzili: aspirant sztabowy Robert Matyasik z KPP w Chrzanowie i Agnieszka Bąk z Muzeum w Chrzanowie.

Katyńczycy  związani z ziemią chrzanowską

Ignacy Bazarnik
Kazimierz Bobrowski