Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

V akcja Zostań dawcą szpiku - nie bójmy się podzielić życiem!

Deklarując się, jako potencjalny dawca szpiku dajesz szansę na uratowanie życia konkretnej osoby: kolegi, sąsiada, a może kogoś bliskiego. 

V akcja  Zostań dawcą szpiku   -  nie bójmy się podzielić życiem!

Pamiętaj:
-Zarejestrowanym dawcą szpiku może zostać zdrowy człowiek w wieku 18 – 40 lat.
-Aby zostać kandydatem na dawcę i zarejestrować się w rejestrze dawców szpiku wystarczy oddać 10 ml krwi.
- Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, szpik szybko się regeneruje.
- Dawstwo szpiku jest honorowe.
Uwaga! Należy koniecznie mieć przy sobie dowód osobisty

22 marzec 2016 – wtorek

8.00 - 11.00 godz., II LO w Chrzanowie, ul. Kard. Wyszyńskiego 19

12.00 - 16.00 godz., I LO w Chrzanowie, ul. Piłsudskiego 14

Akcja przeprowadzona będzie przy współpracy
Fundacji Przeciwko Leukemii i NZOZ Medigen

 

Zapadając na większość znanych nam chorób mamy świadomość, że czeka nas krótkie lub długotrwałe leczenie, tańsze lub wymagające sporych pieniędzy. Mobilizujemy w sobie siły, zwracamy się o pomoc do bliskich, znajomych. Mamy cel i możemy działać. Najgorzej jest, jeżeli dotyka nas, lub naszych bliskich, choroba, której nie można wyleczyć, a jedynym sposobem ratunku jest przeszczep szpiku kostnego. Tego nie można za żadne pieniądze kupić, potrzebna jest dobra wola osoby, która zechce być dawcą. Jakże bezradni są rodzice, którzy nie mogą być dawcami szpiku dla własnego dziecka, bo okazuje się, że nie ma zgodności antygenów tkankowych. Pozostaje przeszukać banki dawców szpiku kostnego i…. . czekać, aż znajdzie się wreszcie odpowiedni dawca, a szansa na znalezienie dawcy nie spokrewnionego wynosi średnio 1:20000.

Co to jest szpik kostny?
Jest to gąbczasta, siateczkowata substancja, w której tworzą się i dojrzewają komórki krwi. Bez funkcjonującego szpiku kostnego organizm nie ma systemu obronnego zwalczającego infekcje. W okresie życia płodowego i u niemowląt, szpik ten znajduje się prawie we wszystkich kościach, jednak w miarę dojrzewania szpik czerwony ustępuje, pozostając u dorosłych ludzi jedynie w główkach kości długich, obręczy kończyn dolnych (miednicy) i górnych, mostka, zakończeń żeber i płaskich kości czaszki.

Jakie choroby mogą być leczone metodą przeszczepu szpiku kostnego?
Zalicza się do nich ostre i przewlekłe białaczki, szpiczaka mnogiego, ziarnicę złośliwą chłoniaki nieziarniczne, anemię aplastyczną, raka piersi, jajnika, jądra. We wszystkich przypadkach najbardziej skutecznymi metodami leczenia jest chemioterapia i radioterapia, na które wrażliwe są również komórki szpiku kostnego. Dlatego też zastosowana dawka nie może przekroczyć progu, powyżej którego szpik nie będzie się w stanie zregenerować. Często jednak, aby zniszczyć komórki nowotworowe, niezbędna jest dawka, której nasz szpik nie jest w stanie tolerować.

Co grozi dawcy?
Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, ponieważ szpik szybko się regeneruje. Jego pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania).

Jak się zostaje dawcą szpiku kostnego?

Można zarejestrować się rejestrze Fundacji Przeciwko Leukemii w Warszawie, ale można również zgłosić się 22 marca 2016 roku:

Godzina i miejsce: 8.00 – 11.00 - II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Chrzanowie ul. Kard. Wyszyńskiego 19
Godzina i miejsce: 12.00 – 16.00 - I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie ul. Piłsudskiego 14

- Zarejestrowanym dawcą szpiku może zostać zdrowy człowiek w wieku 18 – 40 lat
- Wystarczy oddać 10 ml krwi do badania
- Należy koniecznie zabrać dowód osobisty
- Dawstwo szpiku jest honorowe
Pamiętaj – to jest dar życia !