V Koncert Maryjny Chórów i Orkiestr

V  Koncert  Maryjny Chórów i Orkiestr powiatów krakowskiego i chrzanowskiego, w Sanktuarium MB Szkaplerznej w Czernej, pod patronatem Metropolity Krakowskiego, J.Em. Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.
Tradycyjne w ostatnią niedzielę maja, 29.05.2016 r , w plenerze czerneńskiego klasztoru Karmelitów Bosych – odbył się V Koncert Maryjny. Organizatorami, podobnie jak poprzednich, byli Starostowie Krakowski i Chrzanowski, Przeor Klasztoru oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej w Krzeszowicach. Tegoroczny Koncert wsparli także Burmistrzowie Chrzanowa, Trzebini, Libiąża i Krzeszowic.

V  Koncert  Maryjny Chórów i Orkiestr

Wszystkimi przygotowaniami oraz przeprowadzeniem Koncertu, zajmowała się Rada organizacyjno-programowa w osobach: Przeora O.Leszka Stańczewskiego , Andrzeja Mędrali

/ koordynator organizacyjny /, Piotra Ciuły i Janusza Blecharza / muzycy, dyrygenci /. Zadbano o estetyczne plakaty oraz piękne dyplomy dla wszystkich wykonawców.

Koncert poprzedziła uroczysta Msza Święta, celebrowana w asyście, przez O.Przeora.

Liturgię ubogacił śpiewem chór Canticum Canticorum oraz Orkiestra Dęta Zakładu Górniczego z Libiąża, pod batutą Piotra Ciuły. Po zakończeniu Mszy Świętej, orkiestra dała piękny występ , po czym rozpoczął się właściwy koncert, mający charakter przeglądu pieśni maryjnych.

Kolejno wystąpiły chóry : Chór Kameralny z Krzeszowic z dyrygentem Grzegorzem Klimczakiem, przy akompaniamencie  Janusza Blecharza ; Chór męski CREDO ,z dyrygentką Izabelą Synowiec, ze Świątnik Górnych ; Chór mieszany Canticum Canticorum z dyrygentem Piotrem Ciułą z Libiąża ; Chór mieszany ELIGIUSZ ze Świątnik Górnych z dyrygentem Lucjanem Dmytrzakiem ; Chór ALLEGRIA z Krzeszowic, pod dyrekcją Anny Gertner oraz Chór Voici di San  Francesco z Zabierzowa, pod dyrekcją Edwarda Machety i Elżbiety Szafraniec.     W zgodnej opinii publiczności  , Starostów : Janusza Szczęśniaka i Wojciecha Pałki oraz rady programowej – wszystkie chóry zaprezentowały wysoki poziom artystyczny.

Na zakończenie uroczystości dyrygenci i przedstawiciele chórów, z rąk Starostów, Burmistrzów i O.Przeora - odebrali okazałe d y p l o m y  za uświetnienie V Koncertu Maryjnego w Czernej.

Po Uroczystości, gdy wokół  rozszalała się potężna ulewa i burza z piorunami -  Przeor O. Leszek Stańczewski zaprosił wszystkie chóry i przybyłych gości  na tradycyjną karmelitańską agapę, serwując wspaniały bigos klasztorny w  Domu Pielgrzyma.