Ukraińcy z Doniecka i Ługańska przyjechali do powiatu chrzanowskiego

Przedstawiciele administracji ukraińskiej z obwodu donieckiego i ługańskiego na Ukrainie gościli w powiecie chrzanowskim w ramach programu „Odnowienie systemu zarządzania oraz przywrócenie pokoju w poszkodowanych przez kryzys gromadach Ukrainy”, finansowanego przez Program Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNDP) oraz Delegację Komisji Europejskiej w Kijowie.

Ukraińcy z Doniecka i Ługańska przyjechali do powiatu chrzanowskiego

Celem wizyty było zapoznanie strony ukraińskiej z polskimi rozwiązaniami i dobrymi praktykami oraz wymiana doświadczeń. Delegację z obwodu donieckiego przyjął w starostwie Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski oraz Krzysztof Kasperek, wicestarosta. Goście zwiedzili urząd, poznali zadania powiatu, rozmawiali o współpracy. Poznali ideę samorządności. Pytali m.in., czy powiatowy samorząd ingeruje w lokalną gospodarkę i czy ma wpływ na rozwój rolnictwa. Dociekali, czy powiat i gminy są autonomiczne, czy urzędnicy pomagają mieszkańcom przy pisaniu wniosków unijnych. Na liczne pytania odpowiadał starosta Janusz Szczęśniak i sekretarz powiatu Janusz Kawala.
Delegacja odwiedziła także jednostki organizacyjne powiatu: Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie i Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji wraz z Fundacją Pszczyńska Organizacja Współpracy, Ekspresji i Rozwoju oraz innymi partnerami organizuje wizyty studyjnej przedstawicieli administracji ukraińskiej do Małopolski i na Śląsk. Uczestnikami wizyt w polskich jednostkach administracji państwowej i samorządowej są przedstawiciele ukraińskiej administracji państwowej (administracja obwodowa, rejonowa) oraz samorządowej z obwodów: donieckiego i ługańskiego. To dyrektorzy departamentów, naczelnicy wydziałów społecznych i gospodarczych oraz wdrażających reformę decentralizacyjną, merowie miast, przewodniczący rad jednostek administracyjnych, sekretarze.

(KR)

Zobacz galerię zdjęć na Facebooku