Chrzanowski szpital wyróżniony przez Ministerstwo Zdrowia

19 listopada w  siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie podczas konferencji „POL-VENT - krok milowy w polskiej pneumonologii” przyznano wyróżnienie chrzanowskiemu szpitalowi za wdrożenie i  realizację programu polityki zdrowotnej „Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019”.

Chrzanowski szpital wyróżniony przez Ministerstwo Zdrowia

Fot. W konferencji brali udział przedstawiciele powiatu chrzanowskiego: wicestarosta Bartomiej Gębala, dyrektor chrzanowskiego szpitala Artur Baranowski i dr n. med. Rafał Harat, ordynator oddziału chorób płuc Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

W ramach programu w 2017 roku na oddziale chorób płuc Szpitala Powiatowego w Chrzanowie uruchomiono cztery stanowiska do nieinwazyjnej wentylacji dla osób niewydolnych oddechowo.

- Działania podejmowane w ramach programu przyczyniają się do zmniejszenia śmiertelności szpitalnej z powodu zaostrzenia przewlekłej niewydolności oddychania – podkreśla dr n.med. Rafał Harat, ordynator oddziału chorób płuc Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

W ciągu niespełna trzech lat utworzono sieć 36 sal NWM w Polsce, wprowadzono pilotażowy program rehabilitacji pulmonologicznej (RP) w warunkach domowych u chorych po leczeniu NWM oraz stworzono Rejestr POL-VENT. Działania te przyczyniły się do wdrożenia standardów leczenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej i optymalizacji standardów dalszej opieki.