Teresa Majewska w zacnym gronie Zasłużonych dla Powiatu Chrzanowskiego

Rada Powiatu Chrzanowskiego nadała ten tytuł ze względu na wieloletnią pracę i aktywność społeczną. Film.

Kobieta w kolorowym stroju regionalnym. Na głowie czepiec . Obok mężczyźni w garniturach

Fot. Teresa Majewska otrzymała tytuł Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego podczas uroczystej sesji Rady Powiatu

Teresa Majewska to nauczycielka, animatorka i edukatorka kultury, dyplomowana instruktorka tańca ludowego, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni. Krakowiaczek to jedyny tego typu zespół w powiecie, a Pani Teresa prowadzi go samodzielnie przez 20 lat, będąc jego kierowniczką, choreografką i instruktorką.

Zespół skupia dzieci, młodzież i dorosłych w wieku 5-27 lat i liczy obecnie 55 osób.

Treść laudacji

TERESA MAJEWSKA

Pani Teresa Majewska – pedagog, animator i edukator kultury, dyplomowany instruktor tańca ludowego, założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek, działającego w Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni - jedynego tego typu zespołu w Powiecie Chrzanowskim, który prowadzi samodzielnie przez okres 20 lat – będąc jego kierownikiem, choreografem i instruktorem. Skupia on dzieci, młodzież i dorosłych w wieku od 5 do 27 lat i liczy obecnie 55 osób.

Utworzyła   taneczną grupę seniorską w wieku 60 plus. Ponadto organizuje warsztaty regionalne dla członków zespołu z bibułkarstwa i rękodzieła artystycznego, prowadząc lekcje regionalne w szkołach i przedszkolach gmin: Alwernia, Chrzanów i Liszki prezentując folklor Krakowiaków Zachodnich oraz innych regionów Etnograficznych Polski. Poprzez warsztaty ukazuje dawne ubiory, ich zdobnictwo i kolorystykę, tańce, śpiewki i gwarę dawnych regionów.   Swoją determinacją doprowadziła do utworzenia kapeli zespołu zachęcając do nauki gry na instrumentach ludowych (skrzypce, basy) dzieci i dorosłych w szkółkach muzykowania ludowego. Udziela konsultacji regionalnych w Kołach Gospodyń Wiejskich.

Przeprowadziła badania terenowe nt. „stroju grójeckiego” i odtworzyła go dla zespołu. Na zakup strojów, rekwizytów, warsztaty dla tancerzy i kapeli pozyskała ok. 300 tys. złotych z różnych grantów i projektów.

W 2018 r. jako nauczyciel Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini założyła Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Luszki w Szkole Podstawowej w Luszowicach, który jest filią PMDK w Trzebini. Pozyskała   dla niego stroje krakowskie, śląskie i kaszubskie oraz tzw. „pasterskie’ buty ludowe. Zespół skupia małe dzieci, które uczą się dawnych zabaw, prostych tańców i śpiewek.

Jest organizatorką wielu koncertów zespołu, wyjazdów krajowych i zagranicznych . Napisała wiele programów dla zespołu, w tym patriotycznych - „ Patrz   Kościuszko na   nas z Nieba”, „Zakazane piosenki”. Zespół Pieśni Tańca Krakowiaczek pod jej kierownictwem odniósł i ciągle odnosi wiele sukcesów zarówno w kraju, jaki poza jego granicami, w tym: dwukrotne zwycięstwo w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego w Łoniowej, co przełożyło się na dwukrotne nominacje na Karpacki Festiwal Dziecięcy Zespołów Regionalnych w Rabce, a zwycięstwa w Rabce na udział w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. Kolejnym bardzo ważnym zwycięstwem było reprezentowanie Powiatu Chrzanowskiego i zajęcie II miejsca na XXX Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Fest 2020” w Ivano-Frankivsku w Ukrainie. Ponadto zespół koncertował w Bułgarii, Macedonii, Czarnogórze i dwukrotnie we Francji. Ponadto jest społecznikiem - przez okres 8 lat (dwie kadencje) była Sołtysem Sołectwa Grojec. Od 2021 r. pełni także funkcję Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Grojcu.

Pani Teresa Majewska ze względu na swoją wieloletnią pracę i aktywność społeczną w pełni zasłużyła na uznanie i nadanie jej honorowego tytułu „Zasłużony dla   Powiatu Chrzanowskiego”.

DNIA 26 WRZEŚNIA 2023 ROKU RADA POWIATU CHRZANOWSKIEGO NADAŁA TYTUŁ:

ZASŁUŻONY DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO. UROCZYSTE WRĘCZNIE TYTUŁU NASTĄPIŁO W DNIU 28.11.2023 R.

Laudację wygłosiła Radna Powiatowa Zofia Gniewek