Zakręć kołem swojej kariery

Jak co roku, w listopadzie wspólnie  połączyły siły trzy instytucje  - Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, Powiatowy Urząd Pracy  w Chrzanowie i II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, organizując konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Zakręć kołem swojej kariery".

Fot. Do Powiatowego Konkursu dla uczniów szkół podstawowych zgłosiło się 17 uczniów z 7 szkół

Uczniowie, którzy uczestniczyli  w konkursie, musieli zaplanować swoją karierę zawodową i przygotować się do wejścia na rynek pracy, poprzez analizę własnych zasobów i predyspozycji. Efektem było stworzenie CV i prezentacji swojej ścieżki kariery. Prace oceniane były przez jury, w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów konkursu, a podsumowaniem była konferencja „Rynek pracy 2023". Słowo kariera mieści w sobie wiele znaczeń i  od tego, w jaki sposób zdefiniujemy sobie to pojęcie, zależy poczucie spełnienia i sensu w życiu, bo największym kapitałem każdego z nas jest to, co umiemy. Właśnie w odczarowaniu słowa kariera i związanego z nim rynku pracy oraz wyzwań związanych z współczesnością i cyfryzacją  pomagali prelegenci: nauczyciel ekonomii w praktyce i podstaw przedsiębiorczości II LO w Chrzanowie - Mirosława Sojka, doradca zawodowy PUP Chrzanów - Agnieszka Kołodziejczyk oraz  wicedyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego - Lucyna Sandacz.

W drugiej części konferencji dietetyk Joanna Dudek opowiedziała o zainteresowaniach, marzeniach, które stały się jej sposobem na zawodowe życie i doprowadziły do otworzenia własnej działalności gospodarczej przy wsparciu urzędu pracy. Głównym przesłaniem skierowanym do młodzieży było  stwierdzenie, że najlepszy biznes rodzi się z pasji i marzeń, a głowa nie może działać w oderwaniu od serca. Musimy umieć i chcieć się identyfikować z zawodem, który wykonujemy. Do Powiatowego Konkursu dla uczniów szkół podstawowych zgłosiło się 17 uczniów z 7 szkół.

Laureaci w kategorii szkół podstawowych (równorzędne)

Natalia Dziwak – ZS Żarki

Eileen Mink - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Czyżówce

Amelia Spórna - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Płokach